ABD’nin en geleneksel Yahudi okuluna kadın müdür

ABD’de konservatif Yahudiliğin en prestijli dini okulu Jewish Theological Seminary, 134 yıllık tarihinde ilk defa bir kadını müdür olarak atadı.

Dünya
2 Haziran 2020 Salı

Okulun yeni müdürü Shuly Rubin Schwartz aynı zamanda akademik kariyeri olan bir tarihçi. Amerikan-Yahudi tarihi konusunda uzman olan Schwartz, çeşitli görevlerde neredeyse 30 yıldır New York’taki okulun bünyesinde çalışıyor.

Schwartz son iki yıldır da okulun komşusu, dünyanın en prestijli üniversitelerinden Columbia Üniversitesi bünyesinde çalışan Bernard College’nin de dekanlığını yapıyor.

AP Ajansına konuşan Schwartz salgın sırasında okulun Zoom gibi programları kullanarak online sınıflar düzenlediğini ancak, Zoom’un 370 kişilik okulun kapasitesini karşılayamadığını, bu konuda daha güçlü program altyapıları geliştirmek için çalışmalara başladıklarını belirtti. Bilgisayar teknolojisinin eğitimi kitlelere yaymak için çok büyük bir imkan olduğunu belirten Schwartz yine de yüz yüze eğitim ile hiçbir teknolojinin rekabet edemeyeceğini savundu.

134 yıllık okul ancak 1980’lerin ortalarında ilk olarak kadınları öğretim üyeliği görevine getirmeye başlamıştı.

 Konservatif Yahudiliğin önemli bir okulunda müdür olarak seçilen Schwartz’ın aynı zamanda Yahudilikte kadın hakları konusunda kitap yazmış bir akademisyen olması dikkat çekiyor. Kadın-erkek ilişkileri modern Yahudi hayatı konusunda kürsü sahibi Schwartz, yazdığı 'The Rabbi’s Wife' (Hahamın Karısı) adlı kitapla National Jewish Book Ödülünü kazanmıştı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR