Bizim tiyatrolarımız karantinada ne yapıyor?

Bizim tiyatrolarımızın son zamanlarda pandemide neler yaptığına şöyle bir göz atalım.

Erdoğan MİTRANİ Sanat
1 Haziran 2020 Pazartesi

Geçen yazımda belirttiğim gibi her hafta arşivinden bir oyun yayınlayan Genco Erkal gibi, GalataPerform da ‘Aksak İstanbul Hikayeleri’ ile başladığı arşivini çevrimiçine açmaya devam ediyor. Şimdilik listeye ‘Yüzyılın Aşkı’‘Katilleri Malum Kadınlar’‘Dil’ ve ‘Tato’ da eklenmiş durumda.

Aynı şekilde Mekân Artı’dan da ünlü oyunu ‘80’lerde Lubunya Olmak’ dışında, ‘Biz Aslında Çok Zenginiz’‘Şeker’ ve ‘üçKİŞİ’ de çevrimiçinde. Özellikle, Ufuk Tan Altunkaya’nın ‘Rashomon’dan esinlenerek tek seyirci için yapmış olduğu çok başarılı üçKİŞİ, tiyatromuzda yapılmış az sayıda deneysel çalışma olarak arşivlenecek bir iş.

Tiyatro Mundus’un ‘Akıl Defteri’‘Bulut Fabrikası’, ‘Backett’ ve ‘Marat Sade’ oyunları da online gösterimde.

İBBŞT’nin izlenmesi gereken iki önemli çalışması var. 1998-2000 sezonundan, Kenan Işık ile Haşmet Zeybek’in Orta Oyunu çalışması ‘Fotoğrafçı’ ile Yiğit Sertdemir’in 2010 sezonunda yazıp yönettiği ‘Surname’Fotoğrafçı’da Kavuklu Hamdi’yi artık aramızda olmayan Feridun Karakayacanlandırıyor. Yiğit Sertdemir’in dâhiyane Surname’si, sırf Candan Seda Balaban’ın olağanüstü sahne tasarımıyla, masklarıyla, kuklalarıyla, kostümleriyle hasret gidermek için bile defalarca izlenebilir. 

Tiyatro Pera da arşivini yavaş yavaş açmaya başladı. Bu vesileyle Ekin Yazın Dostları’nın En İyi Oyun seçtiği, benim de favorilerimden ‘Ter’ için tebrik etmek isterim. Bizim ilk izlediğimizden beri çok beğendiğimiz Alican Öztürk’ü keşfetmiş olmaları da sevindirici.

Yukarıdaki bütün oyunların izlendiği ortam olan YouTube’a her girdiğimde ilk seyredişimde çok etkilendiğim birçok çalışmayı yeniden keşfetmek de farklı bir keyif. Yenilerde Ahmet Melih Yılmaz’ın sayısız karakteri büyük başarıyla canlandırdığı, Şamil Yılmaz’ın trans kadınların çocukluklarına, aşklarına ve ölümlerine dair tek kişilik oyunu ‘Kadınlar Aşklar Şarkılar’la karşılaşmak müthiş bir sürpriz oldu.

Tiyatrocularımız tabii ki sadece arşivlerini açmakla yetinmiyor. Pandemi sürecinde ilginç yeni çalışmalar da yapılıyor. (Haberin bu bölümü için sevgili dost Bahar Çuhadar’a kocaman bir teşekkür)

BGST‘Her Güne Bir Vaka’ başlığı altında COVID-19 günlerinin kaydını tiyatroyla yansıtan bir seri hazırlamış. Sevilay Saral’ın yazdığı, Aysel Yıldırım’ın yönettiği oyunlarda yedi ayrı meslek ve profilden, haftanın günlerinin ismini taşıyan yedi kadın, kâh kendileriyle dalga geçerek kâh olan biteni iğneleyerek kendi öykülerini anlatıyorlar. 
b planıSami Berat Marçalı’nın yazıp yönettiği, tiyatro oyuncularının çektiği COVID-19 günlerine ait bir kısa film serisi yayınlıyor. Şimdiye kadar yayınlananların ilki ‘21 Gün’de, sevgilisinden ayrılmanın bunalımını yaşayan bir karakteri izliyor, ikinci film ‘2148,3 km’de uzaktaki iki kardeşin telefon konuşmasına misafir oluyoruz. Üçüncü film ‘35 Yıl Evvel’de ise emekli olan bir kadının yeni hayatı anlatılıyor. Diğerlerini heyecanla beklerken, ‘Yak Bunu’ ile Ekin Yazın Dostları Küçük Salon En İyi Erkek Oyuncu ödülünü bileğinin hakkıyla kazanan Hakan Kurtaş’a da kocaman bir tebrik yoluyorum.
BeReZe’nin ‘kardeş tiyatroları’ Bremer Shakespeare Company’nin ‘Daily Shakespeare’ projesi için cep telefonlarıyla hazırladığı üç dakikalık “Macbeth” yorumu da çok keyifli Pandemi günlerinde İstanbul sokaklarında sinsi sinsi planlar yapmaya devam eden ikiliden  Erkan Uyanıksoy, Macbeth olarak maskesiyle Kurtuluş’tan Galata Kulesi üzerinden Tophane’ye; Elif Temuçin ise Lady Macbeth rolünde Üsküdar’dan Kadıköy’e, oradan vapurla Tophane’ye uzanıyor…

Tabii ki bununla bitmiyor bütün tiyatrocular bu dönemde üretken olmak için büyük çaba gösteriyorlar.


Peki biz, tiyatrocularımız için ne yapıyoruz?

Evlerimizden çıkamasak da, yıllardır bizi tiyatrolarına misafir eden tüm sanatçılarımız bizi evlerimizde yalnız bırakmadılar. Ama hiç bu tiyatro yapamayan tiyatrocular, özellikle maddi durum olarak yaşamlarını nasıl sürdürüyor diye düşündük mü?

Tiyatrocu kardeşlerimiz, çok ama çok zor durumda. Bizlerin karınca kararınca onlara destek olma zamanımız geldi artık. Böyle bir desteği, sadece sahneledikleri oyunlarla geçinmek durumunda olan tiyatrolarımızın kurmuş olduğu Tiyatro Kooperatifi aracılığıyla verebiliriz. 

Kooperatifin #BizdeYerinAyrı başlıklı çağrısını özetliyorum:

Tiyatro Kooperatifi, COVID-19 salgını nedeniyle bütün gelirleri kesilen ve zor günler geçiren özel tiyatrolarımıza pandemi sonrası destek olmak için, #BizdeYerinAyrı sloganıyla bir seyirci destek programı başlatıyor. Programa destek veren tiyatro severler, mobilet.com’dan satın alacakları farklı paketlerle bugünden, yeni sezonda tiyatrolarda yerlerini önden alarak tiyatroların, tiyatro oyuncularının ve tiyatro emekçilerinin yanında olabilecekler.

Paketlerden birini seçen seyirci, dilediği sahnedeki oyunlara yerini bugünden ayırtmış olacaktır. Pakete dâhil haklar için gerekli QR kod oluşturulup, satın alan kişi/kuruma iletilecektir. Satın alınan hak, kampanyaya katılan tiyatroların bilet ücreti oranında QR kodu okutularak kullanılacak. Destek paketlerine dâhil haklar, 31 Haziran 2021 tarihine kadar geçerli olacaktır.

Aşağıdaki paketlerden birini seçenler, kampanyaya katılan tüm tiyatroları, Altkat Sanat Atölyesi, Altsahne, Ankara Birlik Tiyatrosu, Asmalı Sahne, Baba Sahne, Balkonda Sanat, Biraderler Yapım, DasDas, Gaca Tiyatro, GalataPerform, İkincikat, Kadıköy Theatron, Kadıköy Emek Tiyatrosu, K! Kültüral Performing Arts, Levent Üzümcü Tiyatrosu, NoAct Sahne, ÖyküSahne, TiyatroAçıkça, Pangea, Primat Atölye, Tatavla Tiyatro, Tatavla Sahne, Tiyatro BeReZe, Tiyatro D22, Tiyatro Dalga, Tiyatro Öteki Hayatlar, Tiyatro Yeniden ve Yolcu Tiyatro’yu desteklemiş olacaklar.

Tiyatro Sever: 100 TL

Tiyatro Dostu: 250 TL

Tiyatro Müdavimi: 500 TL

Tiyatro Tutkunu: 1.000 TL

Tiyatro Sevdalısı: 2.500 TL

Tiyatro Meftunu: 5.000 TL

1.000 TL ve üstü paketlerde, sezon açılışında düzenlenecek olan Tiyatro Kooperatifi Özel Etkinliği'ne katılım hakkı bulunmaktadır. Bu özel etkinlikle oyuncu, yazar, yönetmen ya da yaratıcı ekip ile buluşabilmek, oyun prömiyerlerine katılmak mümkün olacak.  

Tiyatro Tutkunu: 1.000 TL - 1 adet özel etkinlik davetiyesi

Tiyatro Sevdalısı: 2.500 TL - 2 adet özel etkinlik davetiyesi ve 2 ayrı tiyatrodan oyun prömiyeri davetiyesi

Tiyatro Meftunu: 5.000 TL - 4 adet özel etkinlik davetiyesi ve 4 ayrı tiyatrodan oyun prömiyeri davetiyesi alacak.

Kampanyaya dahil tiyatrolardan sadece birine destek olmak isteyen, Tiyatro Aşığı 10.000 TL. karşılığında seçtiği tiyatroda geçerli sezon süresince, sınırsız 2 kişilik oyun davetiyesi ile Tiyatro Kooperatifi Özel Etkinliği'ne 2 kişilik davetiye hakkına sahip olacak, ayrıca da tiyatronun  mekânı varsa fiziksel duvarına, sahnesi olmayan tiyatronun ise web sitesine “Teşekkürler” başlığıyla ismi ya da  kurumunun adı yazılacak 

Kurumsal olarak yapılan destekler, COVID-19 sürecinde büyük bir özveri gösteren sağlık çalışanları, kuryeler, market çalışanları veya kurumda üretimi sürdüren, morale ihtiyacı olan çalışanlara hediye edilebilir.

Bilgi İçin:

bizdeyerinayri.com

mobilet.com

tiyatrokooperatifi.org

[email protected]

instagram.com/tiyatrokooperatifi

twitter.com/TiyatroKoop

facebook.com/tiyatrokooperatifi

Manen zor ve sıkıntılı günlerimizde sanatlarıyla içimizi ısıtan, bizlere yaşam ve mücadele gücü vererek destek olan bu sanatçıların bugün bizim desteğimize ihtiyaçları var. Lütfen bu desteği onlardan esirgemeyelim.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR