Yahudi toplumundan haberler...

Toplum
20 Mayıs 2020 Çarşamba

GKD etkinlikleri doludizgin devam ediyor 

Teknolojinin girmediği ortamın kalmadığı günümüzde, her şartı avantaja çevirmeyi hepimiz öğrendik. Bu sayede toplumumuzla birlikteliğimizi daha güçlü hissetmek amaçlı yayın etkinliklerimize son hız devam ediyoruz. 

Vivet Yohay

5 Mayıs Salı gecesi ‘Göztepe Kültür Derneği ile Akşam Kahvesi’nin konuğu Sevinç Erbulak’ı evlerimizde ağırladık. Betsy Bahar moderatörlüğündeki sohbette ön plana çıkan samimiyet ekrandaki herkesin yüzüne yansıdı. Program sonundaki soru cevap bölümünde katılımcıların seslerini duymak isteyen Sevinç Erbulak, enerjisini izleyenlere çok güzel yansıttı. 

6 Mayıs Çarşamba akşamı ise Alef-GKD ortak yayın konuğumuz, cemaatimizin yakından tanıdığı Mois Gabay idi. ‘Cumhuriyet Dönemi Türk Yahudileri Tarihi’ konulu söyleşiye Lisya Behar ve Rana Halet moderatörlük yaptılar. Nefes almadan izlenen başarılı sunum ve soru cevap bölümündeki yoğun katılım, katılımcıların ve izleyicilerin büyük ölçüde bilgilenmesi ile sona erdi. 

Yayınlarımız da devam ediyor. Göztepe Kültür Derneği geçmiş dönem tiyatro oyunlarından ‘Yalancı Jakop’ geçtiğimiz hafta ekranlarımızda yer aldı. GKD Tiyatro YouTube hesabımızdan bu güne kadar yayınlanmış oyunlarımıza tıklayarak izleme şansına halen sahipsiniz. 

10 Mayıs Anneler Günü’nde ise gençlerimizi, çocuklarımızı Rakel Haleva yönlendirdi. Bu kez anneler kadar heyecanlı olan Genç Yetenekler karşımızdaydı. Alitsa Darsa, İgal Halet, Sidel Mizrahi, İzak Çiprut, Eliz Baron, Sarah Chitrik, Moris Şıkgören, Erel İmano, Nedi Besalel, Reysi Sinan, Semi Granti, Eyal Granti, Larry Sevilla ve Noah-Riket-MeirYohay göz yaşartan performansları ile tüm annelerin gününü canlı olarak kutladılar. Alkışlar ekranların arkasından da olsa onlara geldi, kalplerimiz birlikte attı.  

Öğleden sonra kuşağında ise Alper Almelek, azim ve hayal gücünün çalışmakla birleşince ortaya çıkan sonuçlarını anlatan bir söyleşi ile karşımızdaydı. Moderatör Rana Halet’in yönlendirdiği oturum yine soru ve cevaplarla sonlandı. 

12 Mayıs Salı gecesi yine ‘GKD ile Akşam Kahvesi’ saatinde Güzin-Zeynep-Erdal Özyağcılar’ı izledik. 

Geçtiğimiz haftadan itibaren perşembe günleri Roni Menda günlerimizi hareketlendirmeye başladı. Evlerimizde geçirdiğimiz saatleri değerlendirirken kendimize katacağımız enerji ile vücut ve ruh sağlığımızın her zaman önde gelmesi gerektiğini uygulamalı olarak gözler önüne seriyor. 

Ekranlardan ayrılmak istemememizin sebebi bütün bunlar elbette. İnsanımıza bir parça dokunabiliyorsak ne mutlu bizlere. Bizlerle kalın.

 

 

Müzecilik haftasında online eğitimler devam ediyor

500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi, online eğitimler kapsamında 20 Mayıs Çarşamba günü ressam ReysiKamhi Mitrani’yi ağırladı. Mitrani çocuklara  yumurta kaplarından çiçekli bir kapı süsü çalışması yaptırdı. ‘journey - artmakingsharing’ isimli Instagram adresinden çocuk atölyelerini paylaşan sanatçıyla çocuklar yoğun bir atölye etkinliği yaşadı. Bu haftanın ikinci etkinliği ise 21 Mayıs Perşembe günü ise ‘justpaperbyberil’ adresinden Beril Alçeh Yeruham ile kâğıt kıvırma sanatı ‘quilling’ ile A4 kağıtlar boyanıp değişik şekiller verilecek.

Yetkililer müze yeniden kapılarını açacağı zaman yine gençlerle müze ortamında yapılacak çalışmalar için gündemde kalmaya devam etmek istediklerini belirtirken, aktivitelerden haberdar olmak isteyenlerin www.muze500.com adresine kayıt olmaları gerektiğini hatırlattılar.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR