Lag BaOmer Zoom’da kutlandı

Yıllardan beri Sirkeci Bet Avraam Sinagogunda kutlanan Lag BaOmer töreni, bu yıl da geleneği bozulmadan geniş bir yahid topluluğunun katılımıyla farklı bir şekilde gerçekleşti. Rav Naftali Haleva’nın organize ettiği Zoom Tefilası ve Facebook’tan canlı yayınlanan tören büyük takdir topladı. 

Toplum
20 Mayıs 2020 Çarşamba

Bu yılki Lag BaOmer töreninde, Sirkeci Sinagogu Hazanları  Bensi Elmas,Yusuf  Kaspi, Nedim Krespi ve Nedim Kalaora tarafından okunan Minha ve Arvit dualarının ardından Hahambaşı Rav İsak Haleva günün anlam ve önemini vurgulayan bir konuşma yaptı. Daha sonra söz alan Sirkeci Sinagogu Başkanı Naim Civre, Lag BaOmer’in dünyanın dört bir yanında çeşitli kutlamaların yapıldığı ve ateşlerin yakıldığı, mutluluğun arttığı bir gün olduğunu; oysa bu yıl, dünya genelinde yaşanan pandemi nedeni ile içimizin buruk ve endişelerin yüksek olduğunu belirtti.Civre, toplumumuzda, yurdumuzda ve tüm dünyada yaşamını yitiren sevdiklerimiz ve insanlarımızın var olduğunu dile getirirken sağlık bekleyenlere geçmiş olsun ve hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyerek şöyle devam etti:

“Sirkeci Bet Avraam Sinagogunun geleneksel Lag BaOmer töreninin Zoom’dan gerçekleştirilmesinde katkıları için Rav Naftali Haleva’ya teşekkür ederiz. Önümüzdeki yıllarda tekrar Sirkeci Bet Avraam Sinagogu  çatısı altında hep beraber kutlamayı diliyorum. Bu gece tüm dünyada yakılan mum ve ateşlerin verdiği ışık ve aydınlığın yurdumuza, toplumumuza ve bütün insanlığa aydınlıklar getirmesini temenni ediyorum.”

Ardından sembolik mum yakma töreni Rav Şimon Bar Yohay, Rav Elazar ve Rav Akiva’nın anıları ve zehutları için gerçekleştirildi. İlk mum Hahambaşı Rav  Haleva, ikinci mum Diyak Eşbaşkanı Hayim Hason, üçüncü  mum tüm yahidler adına Sirkeci Sinagogu Başkanı Naim Civre tarafından yakıldı.

Mumlardan sonra Rav Yeuda Adoni okuduğu Amar Ribi Aba duasının ardından tören her sene olduğu gibi, Hazan Yusuf Kaspi’nin okuduğu ‘Bar Yohay’ ilahisiyle sonlandırıldı. 

Bu kutlamanın ardından Ortaköy Etz Ahayim Sinagogu Haham Akaali Rav Naftali Haleva Lag BaOmer’e özel Bet Din üyelerini ve Cemaat Eş Başkanlarından İshak İbrahimzadeh’i Zoom’da bir ara getirerek cemaatle bütünleşmesini sağladı. Söyleşiye katılan Hahambaşı Rav İsak Haleva, Rav Yeuda Adoni, Rav İsak Alaluf, Rav Mendy Chitrik, Rav David Sevi, Rav Albert Gerşon, Rav Selim Eskenazi, Meksika’dan Rav Avraam Palti’nin rahatsızlanması nedeni ile Rav Niso Palti, Türk Yahudi Toplumu Eşbaşkanı İshak İbrahimzadeh Tora’dan öğretiler, Lag BaOmer ve Ribi Şimon Bar Yohay hakkında konuştular. Ravlar böyle bir geceyi organize eden Rav Naftali Haleva’ya teşekkürlerini sundular. Rav Naftali Haleva Facebook’tan canlı verilen  bu özel söyleşiyi dinleyen yoğun ilgiden dolayı mutlu olduğunu ve iki saate yakın süren sohbetin tam manasıyla Tora Şöleni olduğunu belirtti; birlik, beraberlik adına davetine katılan ravlara ve cemaat başkanına teşekkürlerini sundu.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR