Koronaya karşı Yahudiler, Katolikler ve Müslümanlar bir arada dua etti

İspanya’da Yahudiler, Katolikler ve Müslümanlar korona virüsüne karşı dua gününde bir araya geldi.

Dünya
20 Mayıs 2020 Çarşamba

İspanya Yahudi Cemaatleri Federasyonu (FCJE), İspanyol Piskoposluk Konferansı (EEC) ve İspanya İslam Komisyonu (CIE), korona virüs pandemisine karşı, dünya çapında bir dua, oruç ve hayır işleri günü düzenlemek amacıyla bir araya geldiler. 

Dini cemaatlerin üç lideri, açık bir mektupta, “Bu acılı zamanlarda, ama Allah’ın merhametinden umutlu bir halde, 14 Mayıs Perşembe günü, Yahudi, Hristiyan ve Müslüman cemaatlerini ve Yaşam’ın Yaratıcısı ve Koruyucusu Allah’a inanan herkesi, bu pandeminin sona ermesi için, hüzünlerimizin teselli edilmesi için ve bilimsel araştırmalarda, sağlık servislerinde çalışanlara, hastalığı yenebilmemiz için uygun tedaviyi bulabilmelerinde yardım etmesi için, dua etmeye davet ediyoruz” çağrısı yaptılar. 

Yahudi cemaatini FCJE’nin yeni başkanı Isaac Benzaquén temsil etti. Kendisine, Almeria Piskoposu Adolfo González ve CIE’nin sekreteri Muhamed Ajana El Quafi katıldı. 

Üç inancın temsilcileri hastaların acılarına ‘kardeşçe yakınlıklarını’ ifade edip, ölenleri Allah’a emanet ediyor ve sevdiklerini kaybedenlerin akrabalarına başsağlığı dileklerini iletti. Ayrıca liderler tüm sağlık çalışanları ve bilim camiasına insanlığın iyiliği için gerçek bir hizmet ruhu ve özveriyle çalıştıkları için şükranlarını sundu. 

Dini liderler mesajlarına şu şekilde devam etti: “Korona virüsü pandemisi ile tetiklenen, insanlığa bela olan ve milyonlarca insanın hayatını tehlikeye atan evrensel kriz, insan hayatının kırılganlığını bize gösteriyor. Aynı zamanda, bizi bu hastalığın yıkıcı etkileri karşısında ortak bir savaşa katılmaya davet ediyor.” 

Liderler tüm inananların ‘tek bir sesle’ dua ederek ‘Allah’ın insanlığa bu acı ve ızdırap durumundan kurtulmasında yardım etmesi için’ dua gününü organize ettiklerini belirtti.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR