ABD, Uluslararası Ceza Mahkemesini uyardı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Uluslararası Ceza Mahkemesini (ICC) artık siyasi kimliğe bürünmüş bir organ olarak niteleyerek, İsrail’e karşı haksız tutumundan vazgeçmesini istedi.

Dünya
18 Mayıs 2020 Pazartesi

Pompeo, mahkemenin taraflı siyasi kararlar vermeye devam etmesi durumunda ABD’nin karşı tedbirler uygulayacağını, mahkemenin bu sonuçlara katlanmak zorunda kalacağını belirtti. Ancak Pompeo ne tür yaptırımlar olabileceği konusunda detay vermedi.  

İsrail yıllardır, Mahkeme tarafından  Batı Şeria, Kudüs’ün doğusu ve Gazze’de savaş suçları işlemek ile suçlanıyor. Geçtiğimiz ay da Mahkeme’nin başsavcılarından Fatou Bensouda hazırladığı tezkerede Filistin Yönetimini bir devlet olarak nitelemiş ve ICC’nin söz konusu bölgelerde yargılama yetkisi olduğuna hükmetmişti. İsrail, ICC’nin bir üyesi değil. Ancak Filistin Yönetimi, BM’de ‘Devlet’ olarak tanınmamasına rağmen mahkemenin üyesi.

Pompeo’nun görüşleri Amerika’nın her iki yasama kurumunun Demokrat ve Cumhuriyetçi üyelerinin çoğunluğu tarafından destekleniyor. Kanun yapıcılar geçtiğimiz günlerde Pompeo’ya yaptıkları ortak çağrıda, ICC’nin kararları konusunda endişelerini dile getirmişti.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR