Türk halkının korona virüsü ile sınavı

Kadir Has Üniversitesi Türkiye Çalışmaları Grubu Türkiye kamuoyunun COVID-19 salgınına bakışını araştırdı. Halkın dörtte üçü bu konuda bir hayli endişeliyken, büyük bir çoğunluğu kişisel önlemlerini alıyor ve hükümetin aldığı önlemleri gerekli buluyor. Konu Korona virüsünün ortaya çıkış nedenine geldiğindeyse, komplo teorileri ve bilimsel olmayan sebeplerin halkın açıklamalarında yer edindiğini görüyoruz.

Karel VALANSİ Perspektif
13 Mayıs 2020 Çarşamba

Türkiye kamuoyunun nabzını tutan ‘Türkiye Eğilimler Araştırması’ ve ‘Türk Dış Politikası Kamuoyu Algıları Araştırması’ gibi araştırmaları on yıldır düzenli olarak gerçekleştiren Kadir Has Üniversitesi Türkiye Çalışmaları Grubu, Prof. Dr. Mustafa Aydın koordinasyonunda yeni bir araştırmaya imza attı. İçinden geçtiğimiz olağanüstü günleri daha iyi anlayabilmemiz için gerçekleştirilen bu değerli araştırmada, kamuoyunun COVID-19 salgınına bakışı irdelendi. 

3-17 Nisan 2020 tarihleri arasında, Türkiye nüfus yapısını temsil eden 26 ilde 18 yaş üstü 1000 kişi ile, salgın nedeniyle büyük oranda çevrimiçi (online) video görüşmeleriyle, gerçekleştiren araştırmanın saha çalışmasını Akademetre Araştırma ve Stratejik Planlama yürüttü. 

Araştırma sonuçlarına göre Türk halkı ciddi oranda endişeli. Katılımcıların yüzde 73,3’ü yani toplumun yaklaşık dörtte üçü, korona virüsü konusunda endişeli veya çok endişeli olduklarını belirttiler. Bölgesel kırılıma bakıldığında, en endişeli bölgenin yüzde 90,9 ile Akdeniz ve yüzde 78,8 ile Doğu Anadolu olduğu görülüyor. Kadınların erkeklere oranla ortalama 11 puan daha endişeli oldukları araştırma sonuçlarına yansımış durumda. Yaşa göre bakıldığında ise 18-34 yaş grubunun diğer yaş gruplarına göre 6 puan kadar daha az endişeli oldukları çıkıyor. En endişeli yaş grubu ise 55 yaş ve üstü olanlar. 

Korona virüsüne yakalanma olasılığı sorulduğunda katılımcıların kaderci özelliği öne çıkıyor ve yüzde 47,6’sı korona virüsüne yakalanma riskini yarı yarıya buluyor. Katılımcıların yüzde 30,3’ü korona virüsüne yakalanma olasılığını yüksek ve çok yüksek buluyor. Burada da Doğu Anadolu ve Akdeniz başı çekerken, kadınlar ve 55 yaş üzeri olanlar bu riski daha yüksek hissediyor. 

Hastalığa yakalanma olasılığı herkes için aynıyken bu konuda en rahat hissedenler 18-20 yaş arasındakiler. Şaşırtıcı olan 21-64 yaş aralığında olanların yani hafta arası sokağa çıkmasında bir engel olmayan, kalabalığa karışma olasılığı ve böylece virüse yakalanma riski aslında en yüksek olan grubun, evde oturan 65 yaş üstü kadar endişeli olmaması. Oysa etkileri farklı olsa da, yakalanma riski herkes için aynı. 

Korona virüsünden korunmak için şahsi olarak alınan önlemlerin başında sık sık el yıkamak (yüzde 96) ve mecbur kalmadıkça evden çıkmamak (yüzde 95,4) geliyor. Aile, akraba ve arkadaşlarla görüşmeme yaklaşık yüzde 89 iken, çalışanlarda işe gitmeme oranı yüzde 69,6 olarak belirlendi. 

Araştırmaya katılanların yüzde 39,9’u korona virüsü konusunda hükümetin politikalarını başarılı bulurken, yüzde 30,6’sı başarısız buluyor. Parti bazında bakıldığında AKP (yüzde 55,4) ve MHP’lilerin (yüzde 52,1) hükümet politikalarını diğerlerine nazaran daha başarılı bulduğu araştırmaya yansıyor.

Katılımcıların yüzde 40,1’i hükümetin aldığı önlemleri yeterli bulurken, yüzde 34,5’i yeterli bulmadığını belirtti. Alınan bu önlemlerden; okulların tatil edilmesi (yüzde 89,5), 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı getirilmesi (yüzde 88,5), spor karşılaşmalarının iptal edilmesi (yüzde 88,4) gibi düzenlemeler toplumun geneli tarafından desteklendiği araştırma sonuçlarına yansımış durumda. Tüm ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi ise yüzde 84,6 oranında destek buluyor. 

Korona virüsünün ortaya çıkış nedeni sorulduğunda katılımcıların büyük bir çoğunluğu (yüzde 41,3) sebebini Çinlilerin gıda ve beslenme anlayışı olarak tanımlıyor. Virüsün biyolojik bir silah olarak üretildiğini düşünenlerin oranı da yüzde 18,4. Bu kanıtlanmamış iddialara ek olarak, virüsün sebebinin dünyadaki genel ahlaksızlık (yüzde 9,5), takdiri ilahi (yüzde 4,5) ve kıyametin yaklaşmış olmasının (yüzde 2,5) neden olduğunu düşünenler var. İnsanların vahşi hayvanların yaşam sahalarına girmesi sonucu aradaki temasın artması (yüzde 10,1), doğadaki mevcut virüslerin dönüşümü (yüzde 8,6) ve hayvanlarla insanların daha çok bir arada yaşamaları (yüzde 5,1) cevabını verenlerin oranı ise çok daha düşük. 18-34 yaş grubu biyolojik silah seçeneğine daha yakınken, 35-54 yaş grubu Çinlilerin beslenme anlayışını, 55 yaş ve üzeri ise dünyadaki genel ahlaksızlık bu pandeminin sebebi olarak görüyor. 

Araştırmanın tamamını linkteninceleyebilirsiniz.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR