Anne Frank’ın Evi destek çağrısında bulundu

Anne Frank’in ve ailesinin Nazilerden saklandığı gizli dairenin etrafına inşa edilen Anne Frank’ın Evi, pandemi nedeniyle kapılarını kapatmak zorunda kalmasının ardından dünya kamuoyuna destek çağrısında bulundu.

Dünya
6 Mayıs 2020 Çarşamba

Amsterdam’da 3 Mayıs 1960 tarihinde açılan, dünyanın hatıra defteriyle tanıdığı Anne Frank’a adanmış ‘Anne Frank’in Evi Müzesi’, ülkelerin korona virüsüyle mücadele ettiği bu zamanda,  ayakta kalabilmek için kamuyouna destek çağrısında bulundu.

Holokost zamanıyla ilgili en çok okunan belge niteliğindeki Anne Frank’ın hatıra defterini yazdığı küçük daire ve çevresindeki müzeyi her yıl 1,3 milyon kişi ziyaret ediyor.  

DutchNews.nl haber ajansına göre müzenin yöneticisi Ronald Leopold salgınla beraber başlayan karantina ve izolasyon döneminin etkileri ile ilgili olarak ise şunları dile getirdi: “Dünya benzeri görülmemiş bir krizden geçiyor. Bu kriz tüm dünyayı fazlasıyla etkilediği gibi Anne Frank’ın Evini de etkiliyor. Bizler devletten destek almayan bağımsız bir müzeyiz. Eğer Anne Frank’ın hatırasını ve babasının misyonunu dünyaya yaymaya devam etmek istiyorsak, finansal desteğe ihtiyacımız var.” 

Anne Frank ve ailesinin Nazilerden saklandığı gizli dairenin etrafına inşa edilen Anne Frank’ın Evi, korona virüsü salgınının başlamasıyla kapatıldı. Müzenin ve eğitim programlarının bu zor ekonomik şartlarda ayakta kalabilmesi için yöneticiler destek için halka sesleniyor. Dünyanın pek çok yerine ulaşabilen müzenin eğitim programlarının maliyeti, her sene yaklaşık 1,3 milyon ziyaretçiye satılan biletlerin gelirlerinden elde ediliyor.

Hollanda basınında yer alan habere göre Müze Sözcüsü Annemarie Bekker, “Tekrar açıldığımız zaman ziyarete gelecek kişi sayısını bilemiyoruz ama normal rakamın yüzde 20’si kadar olacağını tahmin ediyoruz… Ziyaretçilerimizin yüzde 90’ı yurtdışından gelen turistlerdir. Daha önce hiç para desteği istememiştik, ancak biz bağımsız bir müzeyiz, kendi işimizi kendimiz görüyoruz ve bu yüzden desteğinizi istiyoruz” dedi.

Müze, 2018 senesinde yenilendiğinde bile, giriş biletlerinden 11,2 milyon Euro gelir sağlanmış ve o sene 174 bin Euro da tasarruf edilebilmişti.  Ancak müze yetkilileri bu sene masrafları bile karşılayamayacaklarını öngörüyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR