Yahudileri kurtaran Ukraynalı papaz

Vatikan arşivlerinin araştırmacılara açılması Papa 12. Pius’un savaşta Yahudilere yapılan soykırıma sessiz kaldığını ortaya çıkarırken, savaşın Hıristiyan din adamı bir kahramanını da ortaya çıkardı..

Dünya
3 Mayıs 2020 Pazar

Yunan Katolik Kilisesi Lideri  Andrey Sheptytsky, kardeşi Klymentiy   ile birlikte savaş yıllarında hayatını riske atarak, 100’den fazla Yahudi’nin kiliselerde saklanmasını sağlayarak onları mutlak bir ölümden kurtarmıştı. 

Klymentiy, İsrail’in Holokost Müzesi Yad Vaşem  tarafından yaptıkları ile Uluslararsı Dürüst madalyası ile zamanında ödüllendirilmiş, ancak kardeşi  Sheptytsky’e bu onur verilmemişti.

Yad Vaşem yetkilileri  zamanında yeteri kadar tarihi kanıt olmadığından Sheptytsky’e bu ödülü vermekten kaçınmıştı.   

Ancak Vatikan’ın arşivlerinin halka açılması sonrası, Yale Üniversitesi tarihçisi  Timothy Snyder’in yıllardır iddia ettiği tarihi gerçek Vatikan arşivleri tarafından da teyit edilmiş oldu.   

Arşivlerde farkedilen, Papa 12. Pius’un Holokost gerçeği karşısındaki sessizliği de yıllarca tarihçiler tarafından ileri sürülmüş, Hollywood filmlerine konu olmasına rağmen ancak günümüzde Vatikan tarafından resmen doğrulanmıştı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR