Trump salgın için Çin’i suçladı

ABD Başkanı Donald Trump, elinde dünyayı infiale uğratan salgının sorumluluğunun Wuhan Viroloji Enstitüsüne ait olduğunu gösteren kanıtlar olduğunu belirtti.

Dünya
1 Mayıs 2020 Cuma

Başkan Trump, ABD istihbaratının elde ettiği bilgiler hakkında detay vermekten kaçındı, ancak basın açıklamasında Pekin’i, Çin mallarına vergi koymakla tehdit etti. Başkan’ın 30 Nisan’da yaptığı sert ve suçlayıcı açıklama, yaklaşık 30 milyon ABD çalışanının işsizlik ödeneği için başvurduğu haberinden sonra geldi. İstatistiklere göre salgın neredeyse her altı çalışandan birini işsiz bıraktı. 

Dünyanın en büyük ve güçlü ekonomisinin durgunluğu AB ile paralel şekilde devam ederken, ekonomistler AB için kısa vadede olumlu bir tablodan bahsetmiyor. 

Salgın, şimdiye kadar dünyada 230 binden fazla kişiyi öldürürken, insanlığın neredeyse yarısını evlere kapattı, ekonomileri buhrana soktu.  

Şimdiye kadar virüsün Çin Wuhan’da vahşi hayvanları yiyecek olarak satan açık bir pazar yerinde ortaya çıktığı kabul edilirken, ABD ve AB istihbarat kaynakları dikkatleri Wuhan Viroloji Enstitüsünden virüsü kaza eseri yayan sıfırıncı adama dikkat çekiyor. 

Gazetecilerin “Virüsün Wuhan Viroloji Enstitüsünden kaynaklandığını gösteren herhangi bir kanıt size sunuldu mu?” sorusuna ise Trump şöyle cevap verdi: “Evet.”

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR