Patlamayan baloncuk ve sabun gücüyle çalışan tekne

Çocuk-Aile
29 Nisan 2020 Çarşamba

Vivet Pitelon Sparkes

 

Bugünlerde hep kendimizi nasıl virüslerden koruyacağımızı konuşuyoruz. Demek oluyor ki, bizler sabunun ve temizliğin önemini çocuklarımıza daha iyi anlatmaya özen gösteriyoruz. Evde kaldığımız bu süreçte çoğumuz işlerimizi evimize taşıdık, yoğunluğumuz devam ediyor ancak evde yine de çocuklarımızla kaliteli zaman geçirebilmek için daha fazla fırsatımız olduğunu düşünüyorum. O halde sabun, sıvı deterjanın önemini anlamaya çalışmak üzere birlikte birkaç STEAM deneyi yapmaya ne dersiniz?

SABUN GÜCÜYLE ÇALIŞAN TEKNE

Gerekli malzemeler:

Bir parça karton

Gazlı kalem veya renkli kağıt

Yapıştırıcı

Makas

Sıvı sabun veya sıvı deterjan

Plastik kap ve musluk suyu

Yapılışı:

Karton parçası minik tekne şeklinde kesilir. Gazlı kalemle boyanır veya gazlı kalem yerine renkli kağıt yapıştırılır. İçi su dolu kaba tekne yavaşça bırakılır. Teknenin üstüne birkaç damla sıvı deterjan veya sıvı sabun damlatılır. Tekne neden hızlı bir şekilde hareket ediyor?

Neler oluyor?

Tüm sıvılar yüzey gerilimine sahiptir ve Isaac Newton’un üçüncü hareket yasasına göre her eylemin eşit ve zıt bir tepkisi vardır. Deterjanın karton parçasına yaptığı etkiyle, moleküller yayılırken teknenin öne doğru gönderilmesiyle su yüzeyine 'itme kuvveti' sağlar, yani eşit ve zıt bir hareket oluşur.

 

PATLAMAYAN BALONCUK

Gerekli malzemeler:

Kâse

48 gr. su

16 gr. sıvı bulaşık deterjanı

1 gr. şeker

Yün eldiven

Yapılışı:

Suyun içine şekeri ekleyin, şeker yok olana kadar karıştırın. Karışıma deterjanı ekleyin ve tekrar karıştırın. Bu baloncuklar yün eldiven üstünde patlamıyor. Denemeye hazır mısınız?

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR