Tescilli Markalar Derneği (TMD) Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Stamati : ‘Önce sağlık’

Tescilli Markalar Derneği (TMD) Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Stamati,  AVM’lerin kapalı kalması ile ile ilgili olarak özellikle hazır giyimcilerin uğradığı zorluklara ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu salgında en ağır yarayı bu sektör almıştır “ dedi.

Toplum
26 Nisan 2020 Pazar

Stamati’nin basına verdiği demeç özetle şöyle: 

‘’Dünya genelinde görülen ve 10 Mart 2020’de ülkemizde ilk vakanın açıklandığı COVID-19  salgını nedeniyle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın “EVDE KAL” çağrısına uyarak perakende de yer alan hazır giyim sektörü hızlı bir refleks ve organizasyonla AVM ve cadde mağazalarını  kapatmıştır.

Aradan geçen zaman diliminde  COVID-19  salgınının vereceği ağır hasar henüz tespit edilememişken  AVM yatırımcılarının “15 Mayıs gibi  AVM’leri açmak istiyoruz” söylemine karşı  gerek TAMPF (Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu) toplantılarında, gerekse sektör istişare toplantısında  hazır giyimcilerin bu salgında en ağır yarayı alan sektör olduğunu defalarca  gündeme getirdim.

Bizler AVM’lerin ve cadde mağazalarının kiracıları olarak resmi mercilerin sağlığımız içinEVDE KAL sloganı değişmediği sürece mağazalarımızı önce sağlık sloganı nedeni ile açmayacağız. .

2019 ilkbahar yaz sezonunu, bayram alışverişini kaçıracağımız ayrıca yerli ve yabancı turistlerin olmayacağını da hesaba katarak kiraların işe dönüşten sonra 3 ile 6 ay mutlaka kirasız dönem  geçirmemiz ve daha sonrası makul seviyede ciro üzerinden kira ödenmesi konusunda AVM yatırımcıları ile mutabakat yapmak zorundayız. 

Ekonomiyi bir bütün olarak görüp ülke genelinde tüm çarklar dönmeden tüm sektörler çalışmaya başlamadan şimdiki sözleşmelerden kira almak mantıken mümkün olmayacaktır.’’ 

TDM hakkında;

Tescilli Markalar Derneği (TMD);  2001 yılında İstanbul’da kurulmuş ve özellikle perakende sektörünün yöneticilerinin  oluşturduğu bir sivil toplum örgütüdür. Aynı zamanda TMD; Türkiye Alış Veriş Merkezleri Ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF)’nun  üyesidir.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR