İsrail´de Netanyahu’ya, sosyal mesafeyle protesto

İsrail’de, hakkında yolsuzluk davası açılması nedeniyle Binyamin Netanyahu´nun başbakan olmasını istemeyenler, Tel Aviv´deki Rabin Meydanı´nda kalabalık bir protesto gösterisi düzenledi.

Dünya
22 Nisan 2020 Çarşamba

Siyah bayraklar taşıyan göstericiler, COVID-19 nedeniyle sosyal mesafe kuralına uymak için 2 metre arayla meydanda yerlerini aldı. Gösteride yaklaşık 2 bin kişi hazır bulundu.

Gösteride konuşan, muhalefetteki Yeş Atid Partisi lideri Yair Lapid, Netanyahu'yu İsrail'de demokrasiyi yok etmekle suçlarken, Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz'ı da buna ön ayak olmakla itham etti. Lapid, Netanyahu ile koalisyon kurmak için görüşmeler yapması nedeniyle Gantz'ı eleştirerek, "Hükümete girmek için uğraşıyorlar ve 'İçerden mücadele edeceğiz' diyorlar. İçerden mücadele edemezsiniz, yolsuzlukla içerden mücadele edilemez. Eğer içerdeyseniz bunun bir parçasısınızdır" dedi.

İsrail Başsavcısı, Kasım 2019’da üç ayrı yolsuzluk dosyası nedeniyle Netanyahu hakkında dava açılmasına karar vermişti. COVID-19 nedeniyle alınan önlemler kapsamında ondan fazla kişinin bir araya gelmesinin yasaklanmasının ardından Netanyahu'nun duruşması 24 Mayıs'a alınmıştı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR