Fransa Devlet Başkanı: “Çin’in bu salgını batıdan daha iyi yönettiğini düşünmek saflık olur”

Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron, Financial Times’a yaptığı açıklamada, baskı altında yaşayan toplumlarla saydam demokratik toplumları karşılaştırmanın saflık olduğunu belirtti.

Dünya
17 Nisan 2020 Cuma

Macron, "Çin'in korona virüsünü yönetiminde bizden daha iyi olduğunu söyleyecek kadar saf olmayalım. Bilmiyoruz. Açıkçası bilmediğimiz şeyler oldu” ifadesini kullandı.

Salgının yol açtığı krizin yönetiminde en zengin AB ülkelerinin daha fazla sorumluluğu bulunduğunu aktaran Macron, şöyle devam etti: “AB'nin siyasi bir proje mi veya (ekonomik) bir pazar mı olduğu konusunda karar vermemiz gereken bir dönemdeyiz. Ben siyasi bir proje olduğunu düşünüyorum. AB'yi daha da ileriye taşımazsak Avro grubu ve Avrupa Birliği düşüncesinin yıkılma riski bulunuyor. Bazılarını feda ettiğimiz bir pazara sahip olamayız." 

Çin’in virüsün yayılması ile ilgili sorumluluğu İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab tarafından da gündeme getirildi. Raab şöyle konuştu: “Zor soruların cevaplandırılması gerek. Virüs ilk olarak nasıl çıktı ve bu kadar çabuk nasıl yayıldı? Neden önceden tedbir alınıp ilk yayılımında durdurulmadı? Bu konu derinliğine araştırılmalı. Çin’le ilişkilerimiz her zamanki gibi olamaz.”

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR