İsraillilerle Zoom yapan Filistinlilere gözaltı

Gazze’de Hamas’a bağlı güvenlik birimleri, İsraillilerle Zoom uygulaması aracılığıyla düzenlenen bir görüşmeye katılan bir grup genci, ‘vatana ihanet suçlaması’ nedeniyle gözaltına aldı.

Dünya
15 Nisan 2020 Çarşamba

Toplantıya katılanların soruşturmaya tabi tutulduğunu ve haklarında yasal işlemlerin başlatılacağını belirtirken, İsraillilerle yürütülen herhangi bir faaliyetin veya temasın, suç sayıldığı ve Filistin halkına ve kurbanlarına karşı ihanet olarak görüldüğünü belirtildi.

6 Nisan’da İsrailli gençlerin, Facebook üzerinden ‘Gazze Aktivistleriyle Tanışın’ başlığı altında bir etkinliğe davet başlattıkları ortaya çıktı. Etkinlikte, İsraillilerle işbirliği ve bir arada yaşama amacıyla Filistinli ve İsrailli gençler arasındaki iletişimin durmaması için çabalayan bazı Gazzeli aktivistlerle görüşme fırsatı sağlanacağı ifade edildi. Gazze’de altı gencin, 8 Nisan Çarşamba günü yapılması planlanan görüşmeye katılmak istediği ve katılım daveti yayınladığı görüldü.

Daha sonra Facebook üzerinde Filistinli gençlerin Zoom aracılığıyla İsraillilerle sohbet ettiği görülen bir video yayınlandı. Videoyla birlikte Gazze’deki savcılık, gençler hakkında tutuklama emri çıkarmaya yöneldi.

Hamas, İsrail ile normalleşme faaliyetini tarihin affetmeyeceği bir suç olarak nitelendirdi. Hamas Sözcüsü, "İsrail ile ilişkilere sahip bazı Arap ülkelerini kınıyoruz. Onlardan, İsrail’in Filistin topraklarındaki acımasız işgallerini göz önünde bulundurarak bu faaliyetleri durdurmalarını istiyoruz" dedi.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR