Pompeo: “İran, halkına korona konusunda yalan söylüyor”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran’ın yaklaşık bir milyar dolar değerinde tıbbi maske, eldiven ve diğer ekipmanı halkının kullanımına sunmak yerine karaborsada sattığını belirtti.

Dünya
25 Mart 2020 Çarşamba

Pompeo’nun iddiasına göre, İranlı yetkililerden bazıları, Avrupa’nın ülkeye korona ile mücadele için gönderdiği yardım malzemelerini kendi ceplerini doldurmak için karaborsada satıyor.

İran halihazırda 23.049 kişi  ile  dünyada en çok korona hastası olan altıncı ülkesi.

Ortadoğu’da en fazla korona virüsü pozitif hastaya sahip olan İran’da şimdiye kadar en az 1812 kişi hayatını kaybetti.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo hafta başında yaptığı açıklamada, İran’ın krizi nasıl yanlış yönettiğini madde madde açıkladı:

“Geçtiğimiz şubat ayında İran’ın terör havayolları sayılan Mahan Air şirketinin uçakları Tahran-Çin arasında en az 55 sefer yaparak virüsün ülkeye daha da bulaşmasına neden oldu. Dünyada en az beş ülkeye virüs İran’dan geldi. Tahran milyonların hayatını riske attı.

İran rejimi ülkede virüsten gerçekleşen ilk ölümü dokuz gün boyunca sakladı. Rejim halen korona virüsünün sebep olduğu ölü sayısını  halktan saklıyor. Hasta ve ölü sayıları gerçeklerden çok uzak.”

Pompeo ayrıca, İran’a uygulanan yaptırımların tıbbi ekipman ve cihazları kapsamadığını, rejimin kanunsuz yollarla bu yardımları stok yaptığını ve karaborsada sattığını belirtti.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR