Korona virüsünün spora etkisi

Korona virüsün etkisi, virüsün yayılmaya başladığı günden beri hızla arttı ve geçtiğimiz bir-iki haftada tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de; ekonomi, sosyal yaşam gibi alanların yanında sporu da olumsuz etkiledi. Her şeyden önemlisi tabi ki herkesin sağlıklı kalması ama spordaki genel tabloya şöyle bir bakalım.

Derya CERASİ Spor
24 Mart 2020 Salı

Futbolda İtalya, İspanya, Fransa, İngiltere gibi büyük ligler ve son olarak da Almanya ile bizim liglerimiz de ertelendi. Ayrıca UEFA, Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi maçlarını da erteledi. Yazın düzenlenecek EURO 2020’nin de 2021 yılında gerçekleşeceğini açıkladı.

Basketbolda da aynı şekilde; İspanya, İtalya, Almanya gibi büyük ligler ertelenirken, FIBA ve ULEB’in düzenlediği organizasyonlar da ertelendi. Türkiye ligi de futbolda olduğu gibi, diğer liglere göre bir hafta geç olsa da, ertelendi. Fenerbahçe Beko’lu bazı oyuncu ve idari kadro mensubu kişilerde COVID-19 belirtileri olduğu ve test yaptırdıkları haberleri gelirken, bu erteleme kararında ne kadar geç kalındığı bir kez daha görüldü. Euroleague yönetimi 22-24 Mayıs tarihlerinde Köln’de düzenlenecek Final-Four organizasyonunu gerçekleştirmeyi planladığını belirtse de, bu tarihe kadar normal sezonda kalan maçların ve play-off’ların tamamlanmasının oldukça zor olduğu ve dolayısıyla bu planın çok da gerçekçi olmadığı açıkça görünüyor.

NBA organizasyonu ise, erteleme kararını en erken alan organizasyonlardan biri. Utah Jazz forması giyen Fransız oyuncu Rudy Gobert’te ve birkaç oyuncuda daha COVID-19’un pozitif çıkması sonrasında, aldıkları kararın ne kadar doğru olduğunu görmüş olduk. Sporcu ve organizasyonun içerisinde olan herkesin sağlığının her şeyden önde olduğunu kanıtladılar.

Virüsün yayılma hızı çok güçlü olduğu için, liglerin başlama tarihi henüz belli değil. Örneğin Premier Lig, maçların 30 Nisan’dan önce başlamayacağını duyurdu. Maçların seyircisiz oynanması bir seçenek olsa da, hem sporcu sağlığına olumsuz etki edebilecek olması hem de ekonomik açıdan kulüplere başka sorunlar çıkaracağı için bu seçenek de devre dışı kalıyor. Maçların hiç oynanmaması ise; kulüpler, kombine kart sahipleri, kulüpler, oyuncular, bahis şirketleri, naklen yayıncı gibi tüm paydaşları da olumsuz etkiliyor. Örneğin futbolda oyuncu sözleşmeleri 31 Mayıs tarihi itibariyle sona erer. Liglerin ise şu anki tabloya göre bu tarihte sona ermesi mümkün değil gibi görünüyor. Bu durumda kulüplerin, oyuncuların ve FIFA’nın beraber bir karara varmaları ve sözleşme gibi birçok konuda esneklik göstermeleri gerekiyor.

Pozitif çıkan sporcular

Ülkelerdeki vaka sayılarının artmasının yanında, birçok futbolcu ve basketbolcuda da COVID-19 testleri pozitif çıktı. Real Madrid forması giyen basketbolcu Trey Thompkins, Brooklyn Nets’li Kevin Durant, Juventus’lu futbolcular Paolo Dybala, Blaise Matuidi ve Daniele Rugani, Valencia’da oynayan Ezequiel Garay ve Eliaquim Mangala gibi sporcular testleri pozitif çıkanlar arasında yer alıyor. Espanyol futbol takımında da, altı oyuncu ve bazı teknik ekip personelinde virüsün pozitif çıktığı açıklandı.

Ülkemizde de son gelen haberlere göre; Galatasaray İkinci Başkanı Abdürrahim Albayrak ve eşi ile teknik direktör Fatih Terim’de de, korona virüs testleri pozitif çıktı.

Olimpiyatlar

24 Temmuz’da Tokyo’da başlayacak Olimpiyat Oyunları için ise Uluslararası Olimpiyat Komitesi bir açıklama yaptı ve oyunların ertelenmesi ile ilgili kararı dört hafta içerisinde vereceğini açıkladı. Oyunların iptal edilme durumu ise söz konusu değil. Olimpiyat sporcularının ihtiyaç duyduğu o disiplini, bu ortamda ne kadar sağlayabilecekleri ve ne kadar verimli hazırlanabilecekleri ise belirsiz. 2021 yazında Olimpiyatların düzenlenmesi belki de en sağlıklı çözüm olacak.

Geçtiğimiz hafta sonu başlaması gereken Formula 1 yarışları da ertelendi veya iptal oldu. Avustralya, Çin, Bahreyn ve Vietnam’ın ardından, Hollanda, İspanya ve Monaco yarışları da ertelendi. Organizasyon şirketinin, Monaco’da yarışın yapılması için başka uygun tarih olmadığını belirtmesi ile Monako yarışı tamamen iptal oldu. 2021 yılında devreye girmesi kararlaştırılan yeni sportif kuralların da, 2022 yılına kaydırıldığı açıklandı. Formula 1 Komitesi, mayıs ayında yarışların başlamasını planlıyor.

Ülkemizde vakalar görünmeye başlamasına rağmen, liglerin bir hafta daha devam etmesine neden olan “özerk” federasyonlarımız, erteleme kararını almak için Spor Bakanı ile görüşmek durumunda kaldılar. Bu toplantıdan sonra, erteleme kararını Gençlik ve Spor Bakanının “tüm ligler ertelendi” açıklaması ile öğrendik. Birçok sporcu, maçlara çıkmak istemediğini sosyal medya kanallarından açıklasa da, Avrupa’nın neredeyse tamamında ligler ertelenmişken, bu kararı vermede bu kadar geç kalmak umarım kimsenin sağlığına olumsuz etki etmemiştir.

Bu arada FIFA, evde kalınan zamanda, futboldan uzak kalınmaması için, bir proje başlattı. Altı hafta boyunca Dünya Kupası maçlarından bazılarını Youtube kanalı üzerinden yayınlayacak. Böylece neredeyse tüm ligler durmuşken, futbolseverler Dünya Kupası Klasikleri ile futbolu yaşamaya devam edebilecek. Bu süreçte, birçok müze on-line gezilebilecek, birçok kütüphane on-line erişime açıldı ve birçok kaynak da ücretsiz hale geldi. Bizler de evdeyken bu kaynakları okuyarak, izleyerek, gezerek vakit geçirebiliriz.

Umarım bu süreç tüm dünyada en kısa zamanda atlatılır.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR