Koronayla savaş dönemi

Ülkemizde korona virüs vakalarının artış göstermesiyle birlikte Türk Yahudi Toplumu da, önemli tedbirler uygulamaya kaldı.

Toplum
18 Mart 2020 Çarşamba

Türkiye Hahambaşılığı, pazartesi sabahı yaptığı duyuru ile 18 Mart Çarşamba’dan itibaren Şişli, Ortaköy ve Caddebostan dışındaki tüm sinagoglarda faaliyetlerin durdurulmasına karar verdi.

Açık olan sinagoglarda da dini törenlerin, sinagog yönetimleri tarafından belirlenecek minyan (10 yetişkin kişi) ile gerçekleştirileceği, özellikle 60 yaş üzeri yahidlerin sinagoglara gelmemesi gerektiği belirtildi. Sinagog girişlerinde uzaktan ateş ölçer cihazların kullanılacağı, girişte kimlik sorularak yaş kontrolü yapılacağı belirtildi.

Buna göre hafta arası dualara minimum dini personel, önceden belirlenecek on yahid ile toplamda 15 kişiyi geçmeyecek şekilde organize olunacak. Şabat günü yahid sayısı 15 kişiye çıkarılacak, diğer önlemler aynen kalacak. Sinagog içinde yahidlerin birbirlerine uzak noktalarda oturmaları sağlanacak. Giriş çıkışlarda yakın temas halinde olmamaları için birikmeden ayrı ayrı çıkmaları uyarısında bulunulacak.

Şişli Sinagogunda yer alan Kaşer hizmet veren Lokanta’nın kapalı olacağı, mikvenin de günde sadece bir kişiye hizmet vereceği açıklanan tedbirler arasındaydı.

Hahamların, kendi toplumlarıyla sosyal medya üzerinden buluşacağı, iletişim kuracağı da eklendi.

Yayınlanan bildiride, cenaze, tefilin, mevlud gibi özel durumlarda da alınacak önlemler sıralandı. Bu göre:

  • Her türlü yemek, seuda ve şabat seudaları iptal edildi.
  • Korte, meldado, siyetelere sadece aveller ve 1. derece yakınları katılabilecek.
  • Tefilin töreni sadece aile içinde (aileden en fazla beş kişi) ve 60 yaşından küçüklerin katılımıyla yapılabilecek.
  • Akşam yıllık meldadoları olanlar telefonla veya kapıya gelerek isim yazdıracaklar, hazan içeride eşkavayı okuyacak. Gerekirse ses veya görüntü kaydı yapılarak bu işlem ilgilisine belgelenebilecek.
    Tefilalarda görev yapacak olan dini personelin riskli grupta olmamasına dikkat edilecek, mecburiyet karşısında personelin kendi kabulüyle görev yapması istenecek.
  • Evlere meldado için hazan hizmeti verilmeyecek, kalabalık toplantılara destek olunmayacak.
  • Cenazelerde midraşa en fazla 20 kişi alınacak, geri kalanlar bahçede bekleyebilecek. Yahidler bağış yaparak ya da telefon açarak taziye sunmaya teşvik edilecek.

Hahambaşılık, daha önce ilettiği tedbirler dahilinde de yahidleri, kapıya gelen ve kendini Sağlık Bakanlığı görevlisi olarak tanıtanlara karşı bilgilendirdi ve bu şahıslara kesinlikle kapıların açılmaması konusunda uyardı. Bunun yanı sıra, dini ibadet için, sinagoga gelen herkesin kendi eşyalarını getirmesi istendi.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR