Korona virüsü spor dünyasını nasıl etkiliyor?

Tüm dünya korona virüsü nedeniyle alarma geçmiş durumdayken, virüsten en çok etkilenenlerin başında da spor dünyası geliyor.

Meyzi ADONİ Spor
11 Mart 2020 Çarşamba

Dünya, son üç aydır maalesef korona virüsü salgını nedeniyle alarma geçmiş durumda. Virüsün hızla yayılması nedeniyle, ülkeler sıkı önlemler alıyor. İtalya’nın kuzey bölgesinde yaklaşık 16 milyon kişi karantina altına alınırken, Türkiye olarak virüsün yaygın olduğu ülkelere uçuşları durdurmuş durumdayız.

Bu durum tabii ki spor dünyasını da etkiliyor. Şampiyonlar Ligi, Euroleague, tenis turnuvaları ve olimpiyatlara geri sayım derken; her gün yeni bir seyircisiz maç oynama ve çeşitli turnuvaların iptal kararlarını öğreniyoruz. Bizlerin sağlığı düşünülerek verilen bu kararlar her ne kadar alışık olduğumuz spor ve maç düzenini bozsa da, kalabalık ortamların ne kadar risk teşkil ettiği ortada.

Geçtiğimiz günlerde, tenis maçları esnasında top toplayıcı çocukların, sporcuların havlularıyla temasa geçmeyeceği ve eldiven takacağı açıklanmıştı. Bu açıklamadan saatler sonra, turun en önemli ve en yüksek profilli turnuvalarından biri olan Indian Wells, korona virüsün hızla yayılması sebebiyle iptal edildi. Tenis dünyası ve tenis seyircisi ilk defa bu kadar büyük bir turnuvanın başlamasına günler kala iptal edildiğini görmüş oldu. Rafael Nadal ise, bulunduğumuz durum hakkındaki üzüntüsünü dile getiren bir tweet atarak; yakın zamanda bir çözüm bulunmasını umduğunu söyledi ve herkesin sağlıklı ve güvende olmasını dilediğini dile getirdi.

İtalya’da bütün spor müsabakaları nisan ayına kadar iptal edildi. Suudi Arabistan ise 7 Mart’tan itibaren seyircilerin hiçbir spor etkinliğine gidemeyeceğini açıkladı. Premier League’de ise maç önü tokalaşmaları yasaklandı. Bu karardan birkaç gün sonra UEFA, futbolcuların ve teknik ekibin saha içinde başkalarıyla tokalaşmasını yasakladı. Mart ve nisan ayında yapılması planlanan çeşitli atletizm turnuvaları, ekim ayına ertelendi. Birçok spor dalı ise, net bir tarih vermeden yarışlarını erteledi. Bazı turnuvalar ise oynanmaya devam edecek, fakat seyircisiz olarak.

Aslında herkesin aklında spor dünyasını ilgilendiren daha büyük sorular var. Bildiğiniz gibi 2020 yazı olimpiyat yazı demek. Tokyo’nun ev sahipliği yapacağı Olimpiyatları bütün dünya dört gözle bekliyor. Fakat şu anda seyahat etmenin önerilmediği, herkesin kendini korumaya çalıştığı ve bazı ülkelerin/ülkelere giriş çıkışın yasaklandığı zor günler içerisindeyiz. Bu şartlar altında Olimpiyatlar olacak mı? İptal mı edilecek? Yoksa ertelenecek mi? Olimpiyat komitesi, 4 Mart’ta yaptığı açıklamada bir iptal ya da ertelenme durumunun şu anda konuşulmadığını belirtti. Yani şimdilik Olimpiyatlar belirlenen tarihlerde Tokyo’da yapılacak gibi duruyor. Bu yaz gerçekleşecek başka bir büyük turnuva ise EURO 2020. Hatta onun tarihi Olimpiyatlardan da daha yakın. Bir sürü kişi bu turnuvanın iptal olmasının ya da ertelenmesinin olası olduğunu konuşurken; UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, bu ayın başında yaptığı konuşmada “Optimist olmayı deneyelim” dedi. Çok bilgilendirici bir açıklama olmasa da, şu anlık bir iptal durumu gözükmüyor. 

Dünya olarak çok zor günler geçiriyoruz. Bu durumdan herkes etkileniyor, bu yeni düzene alışmaya çalışıyor. Spordan konuştuk elbet ama spor dışında bir sürü etkinlik daha iptal edildi. Fuarlar, konserler, toplantılar… Şu anda odaklanmamız gereken en önemli şey ve en büyük temennimiz herkesin sağlığına kavuşması, virüsün bulaşmasını engellemek ve herkesi iyileştirebilecek bir tedavi bulmak. Sonra her şey daha iyi olacak zaten.  

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR