CRR´de Basque Ulusal Orkestrası eşliğinde kemancı Alena Baeva

9 Mart akşamı, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Avusturyalı şef Hans Graf yönetiminde İspanya’nın önde gelen senfoni orkestralarından Basque Ulusal Orkestrası’nı ağırlıyor. 1985 yılında Rusya’da müzisyen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen tanınmış keman sanatçısı Alena Baeva’nın solist olarak katılacağı konserde M. Bruch ve A. Bruckner’in eserlerinden oluşan bir repertuar sunulacak.

Tuna SAYLAĞ Sanat
4 Mart 2020 Çarşamba

Müzikseverlerin merakla beklediği festival başlıyor!

Artisan Organizasyon tarafından düzenlenen ve sanat yönetmenliğini Mehmet Mestçi’nin yaptığı  IX. İstanbul Uluslararası Opus Amadeus Oda Müziği Festivali, bu sene de özel tarihi mekânlarda gerçekleşecek zengin konser programlarıyla, Avrupa’dan ve ülkemizden başarılı toplulukları ağırlayacak. Beethoven’ın doğumunun 250. yılı kutlamaları kapsamında Beethoven’ın birbirinden güzel eserlerini de programına alan festival, 7 Mart’ta İstanbul Deniz Müzesi’nde Almanya’da n gelen 4 Times Baroque konseriyle başlayacak ve 22 Nisan’da Kadıköy Hemdat İsrael Sinagogunda Macaristan’ın en önde gelen yaylı çalgılar dörtlüsü olan Hungarian Quartet’in Beethoven programı ile sona erecek. Bunların dışında festival kapsamında; Amatis Piano Trio, Trio Inspirante, Ensemble Dolci Venti & Anderske Kaspersma, Renan Koen & Emre Elivar ve Repicco dinletilerini de izleyebilirsiniz.

Detaylar için:  www.opusamadeus.com  

 

Alexis Gritchenko ve İstanbul yılları

10 Mayıs tarihine kadar açık kalacak olan sergi, usta bir ressam, sanat eleştirmeni ve yazar Alexis Gritchenko’nun (1883–1977) İstanbul günlerine odaklanıyor. Meşher, sanatçının büyük bir hayranlık duyduğu şehre ziyaretinin 100. yılında dönemin İstanbul’unu yansıtan 150’yi aşkın suluboya, guaş, karakalem ve yağlıboya eserini bir araya getiriyor. Şeyda Çetin ve Ebru Esra Satıcı küratörlüğündeki sergi, ressamın, işgal döneminin zorlu şartlarına rağmen elinde not defteri, kalemi ve fırçasıyla sokak sokak gezdiği şehrin canlı limanları, pazarları, ibadethaneleri ve görkemli anıtlarında gözlemlediği hareketi eserlerine yansıtır.  

National Geographic Sergisi Photo Ark ilk kez Türkiye’de 

Bugüne kadar 40 milyonun üzerinde ziyaretçi ile buluşan, dünyanın en popüler National Geographic sergisi Photo Ark, fotoğrafçı Joel Sartore imzasıyla gelecek nesillere dünya üzerinde yaşayan türlerle ilgili en dikkat çekici fotoğrafları Türkiye’deki hayvansever, doğa ve fotoğraf tutkunlarıyla buluşturuyor. 15 Nisan’a kadar devam edecek olan sergide kuşlar, balıklar, memeliler, sürüngenler, amfibi ve omurgasız hayvanlar dâhil birçok farklı sınıftan 9 binden fazla türün fotoğraflandığı Photo Ark arşivinden 75 fotoğraf yer alıyor. Sergiyi, Sıraevler No: 55 Akaretler, Beşiktaş adresinde ücretsiz olarak ziyaret etmek mümkün. 

RASİM AKSAN VE ‘NEO’

Galerist, Rasim Aksan’ın dördüncü kişisel sergisi ‘Neo’ya 21 Şubat - 21 Mart tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Sanatçı, geçtiğimiz on beş yıllık üretiminde ağırlıklı olarak içinde yaşadığımız dünya ve bununla uyumsuz sanal görseller dünyası arasındaki çatışmanın toplum üzerindeki etkilerini inceliyor. Aksan’ın resimlerindeki Adem ve Havva figürleri, süzülen melek tasvirleri ve kumaş dalgaları ilahi bir atmosfer yaratırken, tezat olarak yer alan erotize kadın bedenleri, çizgi film karakterli duvar kağıtları ile neon tabelalar, günlük hayatımızla günümüz görsel kültürü arasındaki çelişkiyi vurguluyor.

 

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR