Victoria’s Secret satıldı

Meleklerin gösterisiyle anılan dünyaca ünlü iç çamaşırı markası Victoria’s Secret’ın yüzde 55 hissesi, 525 milyon dolara satıldı.

Selin KANDİYOTİ Kültür
26 Şubat 2020 Çarşamba

Victoria’s Secret, Roy Raymond tarafından kurulduktan beş yıl sonra, 1982’de Lesli Wexner tarafından satın alınmıştı. O tarihte cirosu 6 milyon dolar, dükkan sayısı ise altı olan marka, Wexner’ın liderliğinde cirosunu 2018’de 13,2 milyar dolara, dükkan sayısını ise binin üzerine çıkarmıştı.

Lesli Wexner

Wexner sahi olduğu L-Brands’e dahil ettiği Victoria’s Secret’ın yüzde 55’ini, 525 milyon dolar karşılığında bir özel sermaye şirketi olan Sycamore Brands’e sattı. Rakamın düşüklüğü markanın ne kadar değer kaybettiğini gözler önüne seriyor. Şirketin rekabet koşullarına ve değişen moda zevkine ayak uyduramaması, satışın ana nedenleri olarak gösteriliyor.

Victoria’s Secret’ın alenen cinselliği ön plana çıkaran stili bir taraftan her bedende kadına hitap edemezken, bir yandan da gibi yeni markaların sunduğu rahat stillerle rekabet edemez hale geldi. 24 yıl süren ve Trya Banks, Helena Christensen, Heidi Klum, Adriana Lima, Alessandra Ambrosio gibi mankenlerin katılımıyla gerçekleşen efsanevi ‘Victoria’s Secret Moda Gösterisi’ ise moda gösterilerinde diğer markalar kadar çeşitli mankenlere yer vermediği için son yıllarda eleştiri alıyordu. Kadınları, erkekleri etkilemek için metalaştırdığı eleştirileri alan L-Brands ünlü Victoria’s Secret Moda Şovunu, düşen izlenme oranlarını gerekçe göstererek 2019’da iptal etti. Pazarlama stratejisinde değişikliklere giden Victoria’s Secret bir türlü düşen satışları toparlamakta başarılı olamadı.

S&P 500 şirketleri arasında CEO’luğu 50 yıldır devam ettirebilmiş tek kişi olan Leslie Wexner şirketin yüzde 16,71’ne sahip. Ohio’nun en zengin ve yardımsever Yahudi iş adamı Wexner bugün itibariyle 4,5 milyar dolar servete sahip. Wexner özellikle Yahudi kuruluşlarına yüksek meblağlarda bağışlar yapmasıyla biliniyor. Kuzey Amerika Yahudi Gönüllüleri için Miras Programı, Hahamlık ve Yahudilik Çalışmaları alanında Master Burs Programı ve İsrailli Kamu Çalışanları için Harvard Üniversitesinde Kamu Yönetimi Master Burs Programı bağışlarını yönlendirdiği birkaç kurum.

Wexner satış işleminin geçerli olmasının ardından koltuğunu devredecek ve fahri yönetim kurulu başkanı olacak.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR