ABD, Batı Şeria ilhakının onayı olmadan yapılmaması için uyardı

Amerika’nın İsrail Büyükelçisi Friedman, İsrail’den gelecek herhangi bir tek taraflı Batı Şeria yerleşimlerini topraklarına katma girişiminin Trump yönetiminin barış planını tehlikeye atacağı konusunda uyardı.

Dünya
12 Şubat 2020 Çarşamba

Büyükelçi David Friedman Twitter’daki paylaşımında, İsrail bir girişimde bulunmadan önce toprak ekleme planını Amerika’nın onaylaması gerektiğini yazdı. 

Friedman’ın tweetleri İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun İsrail’in toprak ekleme konusunda adım attığını açıklamasından sonra geldi. 

Netanyahu geçtiğimiz cumartesi akşamı, Trump’ın planına göre İsrail’e katılacak olan Kudüs yakınlarındaki Batı Şeria şehri Ma’ale Adumim’deki bir seçim kampanyası etkinliğinde, “Biz zaten Trump planına göre İsrail Devleti’nin parçası olacak bölgenin haritalanma sürecinin sonlarına geldik, bu çok uzun sürmeyecek” açıklamasında bulundu. 

Friedman’ın tweet’i aynı zamanda Büyükelçi’nin Batı Şeria ve Ürdün Vadisi bölgelerinin İsrail topraklarına hemen katılması konusundaki önceki zamanlarda dile getirdiği desteğinde 180 derece bir dönüşe işaret etti. Açıklama sonrasında Beyaz Saray’daki gazetecilere kendi fikrine göre İsrail’in, “yerleşimleri hemen topraklarına katabileceğini” ve ülkenin bunu yapmak için “hiç de beklemesinin gerekmediğini” söylemişti. 

Friedman bu yorumlarında ertesi gün “bunun çaba gerektiren bir süreç” olduğunu ve İsrail önce detaylı haritalar sunmadan Amerika’nın bu hareketi kabul edemeyeceğini söyleyerek geri adım atmaya başlamıştı. Başkan Trump’ın damadı ve planın mimarı Jared Kushner, İsrail’in girişimde bulunmadan önce gelecek ayki seçimleri beklemesi gerektiğini belirtmişti. 

Barış planına göre, Amerika İsrail’in tüm Yahudi yerleşimleri ve Ürdün Vadisi de dahil olmak üzere Batı Şeria bölgesinin yüzde 30’unu topraklarına katmasını onaylayacaktı. 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR