ABD, Netanyahu ile Suudi Prens için buluşma ayarlıyor

Uluslararası basının haberlerine göre, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve ekibi geçtiğimiz aylarda İsrail ile Suudi Arabistan temsilcileri arasında arabuluculuk yapıyorlar.

Dünya
12 Şubat 2020 Çarşamba

JNS’nin haberine göre, görüşmeler İsrail, ABD, Mısır ve Suudi Arabistan heyetleri arasında, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın bir araya gelebileceği, Kahire’de olası bir zirve üzerinde çalışıyor.

Söz konusu rapor üst düzey Arap diplomatların kaynaklarını temel alıyor.

Rapora göre ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve ekibi geçtiğimiz aylardan beri böylesi bir görüşmenin gerçekleşmesi için her iki tarafın temsilcileriyle konuşuyorlar.

JNS’ye konuşan Arap kaynaklarından biri ”Önümüzdeki haftalarda, İsrail’deki seçimler öncesi Kahire’de yapılacak zirve için son günlerde Washington, İsrail, Mısır ve Suudi Arabistan arasında yoğun görüşmeler yapılıyor. Zirveye ABD, İsrail ve ev sahibi Mısır’ın yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri, Sudan, Bahreyn ve Umman liderlerinin de katılması bekleniyor” açıklamasında bulundu.

Raporda ayrıca Ürdün’ün de zirveye davet edildiğini ancak Kral Abdullah’ın Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas’ın da davet edilmesini istediğini ve bu gerekçe ile daveti reddettiği belirtiliyor. Söylendiğine göre İsrail bu daveti kabul etmiş.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR