27 Ocak Holokost Anma Günü’nde Almanya’da anlamlı bir konser

Holokost Haftası nedeni ile Berlin’in birçok yerinde, müze ve sokak aralarında, dünyaya umut olacak bir dizi etkinlik düzenlendi.

Anet PASE Dünya
5 Şubat 2020 Çarşamba

27 Ocak’ta Berlin’de bulunmak ayrı bir deneyim. II. Dünya Savaşı’nın kalbinde, 6 milyon Yahudi ayrıca Roman, engelli ve eşcinsellerin katledilmesinin 75. yılında, bu insanların yaşadığı sokaklarda yürümek, ayağımız tökezleyerek “Stolperstein-Tökezleme Taşı” oturdukları binalara bakmak, yıkılmış sinagoglarının “Neue Synagoge- Centrum Judaicum 10117 Berlin- Oranienburger Str. 28-30” içinde onları anmak, kalbimizi hüzün ve acıyla doldurdu.

Berlin’in kalbinde Brandenburg Kapısının yakınında Kaiser Wilhelm Protestan Kilisesinde ben ve arkadaşlarım heyecan verici bir etkinliğe tanıklık ettik. Eminiz ki orada bulunan yüzlerce kişi aynı bizler gibi karışık duygular yaşamışlardır. Yıkık kilise savaşın etkisinin anısına yıkık olarak bırakılmış. 1961 yılında bir yarışma sonucu mimar Egon Eiermann tarafından yanına 20 bin küçük mavi camla modern bir yapı inşa edilmiş. Camlar gündüz saatlerinde ışık oyunları ile içerden hayran bırakırken, gece dışardan insanları kendine çekiyor. https://www.youtube.com/watch?v=emXPsSxpQOc

18.30’da başlayan etkinlik Piskopos ve Rabbi Dr. Andreas Nachama’nın (https://www.youtube.com/watch?v=mScK9ne4Ktk) duaları ve konuşmaları ile başladı. 19.30’da İsrail Tel Aviv’den gelen Thelma Yellin Koro ve Orkestrası’nın (Thelma Yellin İsrail’de dünyanın her tarafından gelen öğrencileri yetiştiren bir sanat okulu) verdiği konseri hayranlık ve gururla izledik. Orkestra Şefi Guy Feder ve Koro Şefi Yishai Steckler ve sanat yönetmenleri Moshe Aharonov 200’e yakın 10-18 yaş arası öğrencilerinin performansları ile herkesi büyüledi. İbranice ve Ladino ezgileri bir kilise çatısı altında dinlemek bizi inanılmaz duygulandırdı. Konserin son parçası olan Yerushalayim Shel Zahav’ı, Almanya’nın kalbinde nasyonal sosyalizmin doğduğu yerde, bir kilise çatısı altında dinlemek, antisemitizmin tekrar yükseldiği günümüzde bize gelecek için umut verdi. Alman Yahudi’si vatandaşlar, Alman’lar ve turistler gençleri ayakta alkışlayarak kutladılar.

Holokost Haftası nedeni ile Berlin’in her tarafında, müze ve sokak aralarında, katledilen Yahudi, engelli, Roman, eşcinseller için yapılan anıtların önünde, ilkokul ve üstü çocukların öğretmenlerinin eşliğinde o günleri öğrenmeleri, ‘BİR DAHA ASLA’ demek için, bütün dünyaya bir ‘UMUT’ olacaktır.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR