Suudiler, Bezos’un telefonunu İsrail malı programla mı ele geçirdi?

BM raporuna göre, Suudiler ‘in Amazon’nun patrronu Jeff Bezos’un telefonunu İsrail malı programla hack etmiş olma ihtimali çok yüksek.

Dünya
23 Ocak 2020 Perşembe

Birleşmiş Milletlerin özel olarak görevlendirdiği bilgisayar uzmanları Amazon’un patronu Jeff Bezos’un telefonunun nasıl hack edildiği ile ilgili olarak raporlarını tamamladı. Uzmanlara göre telefonun bilgilerinin alınmasında İsrail’in NSO şirketinin Suudi Arabistan’a sattığı Pegasus casusluk programı kullanıldı. 

Serveti ile dünyanın en zengini olarak bilinen Bezos’un telefonuna Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammet Bin Salman tarafından WhatsApp  yolu ile bir video dosya gönderilmiş, ardından telefon fark ettirmeden içindeki bilgileri bilinmeyen bir adrese göndermeye başlamıştı.  

BM uzmanları, ABD ve ilgili ülkelerin ivedilikle olayı soruşturmasını ve gerekli tedbirleri almasını talep ediyor.  Konu ile ilgili olarak Davos’ta Reuters muhabirinin sorularını cevaplayan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faisal bin Farhan El Saud suçlamaları saçma olarak niteledi.  Saud şunları belirtti: “Sanırım bu suçlamalar için doğru yorum, ‘saçma’ olacaktır.  Veliaht Prensin Bezos’un telefonunu ele geçirme teorisi aptalca bir düşünceden ibaret.”

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR