Rivlin: “Tarihi tarihçilere bırakın”

İsrail Devlet Başkanı Reuven Rivlin, siyasetçilerin Holokost tarihini tarihçilere bırakmasını, siyasetçilerin geleceği şekillendirmek için çalışmalarını istedi...

Dünya
23 Ocak 2020 Perşembe

İsrail Devlet Başkanı Reuven Rivlin geçtiğimiz çarşamba akşamı Nazi kampı Auschwitz’in kurtuluşunun 75. yılı dolayısı ile yaklaşık 30 dünya ülkesinin liderlerine  Kudüs’teki konutunda verdiği yemekte, siyasi amaçlarla tarihi değiştirmeye kalkanları eleştirdi.   

Rivlin, “Holokost tarihini tarihçilere bırakın” dedi. Başkan’ın kast ettiği Polonya ve Rusya idi.  Son zamanlarda Polonyalı ve Rus liderlerden 2. Dünya Savaşındaki Yahudi soykırımı ile ilgili olarak tutarsız açıklamalar gelmişti.   

Rivlin, perşembe günü başlayacak ve aralarında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in de olduğu 40’tan fazla  dünya liderinin katılacağı Holokost forumu öncesi bir yemek verdi.  

Rivlin yemekte yaptığı konuşmada, siyasetçilerin  Holokost tarihini  tarihçilere bırakmasını, siyasetçilerin toplumlarının geleceğini şekillendirmeye odaklanmaları gerektiğini söyledi.   

Rivlin şu ifadeleri kullandı: “Bugün Kudüs’te olacak olan bu forum sadece Yahudiler için değil tüm insanlık için tarihi bir buluşmadır. Bu gece burada Soykırımda kaybettiklerimizi ve 2. Dünya Savaşı’nın tüm kurbanlarını bir kez daha anıyor, kutsal özgürlüğü, insan olma haysiyetini yüceltiyor ve iyilerin zaferini bir kez daha hatırlıyoruz.  Yarın da Yad Vaşem Holokost Müzesine gidecek ve bir söz vereceğiz; ‘Bir Daha ASLA.”

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR