Nihai Çözüm’ün planlandığı mekânda Holokost sergisi

1942 yılında Nazi liderleri Wansee, Berlin’de bir malikânede Nihai Çözüm’ü planlamak üzere toplanmışlardı. 78 yıl sonra aynı mekânda, o konferansın ayrıntılarını gösteren ve yeni bulguları ekleyen sergi açıldı. Konferansta ‘Nihai Çözüm’ sayesinde Avrupa’da yaşayan 11 milyon Yahudi’nin yok olacağı açıklanmıştı. Böylece Wansee Konferansı Holokost’un bir sembolü oldu.

Dünya
22 Ocak 2020 Çarşamba

1942 yılında Nazi liderleri Wansee, Berlin’de bir malikânede Nihai Çözüm’ü planlamak üzere toplanmışlardı. Bundan 78 yıl sonra ise aynı mekânda, o konferansın ayrıntılarını gösteren ve yeni bulguları ekleyen bir sergi açıldı.

1942’deki konferansta Adolf Eichmann, SS Generali Reinhard Heydrich de bulunuyordu. Toplantının amacı, hükümetin diğer birimlerinden destek alınarak Nihai Çözüm’ün hayata geçirilmesinin yollarını tartışmaktı.

Konferansta Heydrich Nihai Çözüm sayesinde Avrupa’da yaşayan 11 milyon Yahudi’nin yok olacağını açıklamıştı. Böylece Wansee Konferansı Holokost’un bir sembolü oldu.

Konferanstan 78 yıl sonra Wansee Konferansı Evinde kalıcı bir sergi açılışı oluyor. Açılışa Alman Dış İşleri Bakanı Heiko Maas ile Macar Holokost Kurtulanı Eva Fahidi katılacak. 

Bu sergi Holokost ile ilgili yeni bulgulara işaret ederken konferansa katılan Nazilerin Nihai Çözüm’ü uygulamaktaki amaçlarını, Holokost’un gerçekleşmesine neden olan Avrupa’daki sosyopolitik iklimi açıklıyor.

Serginin en can alıcı bölümü 1942’deki konferansta tutulan notlardan oluşuyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR