Wolf Ödülleri Sahiplerini Buldu

İsrail tarafından 1978 yılından beri fizik, kimya, tıp, matematik, tarım ve sanat dalında verilen Wolf Ödülleri özellikle fizik ve kimya dalında Nobel Ödüllerinden sonra en prestijli ödül olarak görülüyor.

Kültür
15 Ocak 2020 Çarşamba

13 Ocak akşamı Kudüs’te yapılan törende İsrail Devlet Başkanı Reuven Rivlin, Wolf Ödülleri kazananlarını açıklarken ödülün öneminden ve kazanan bilim insanlarının dünyanın daha iyi bir yer olması için gösterdikleri çabadan bahsetti. Buna ek olarak Rivlin İsrail’in bilimin ilerlemesine verdiği önemin altını çizdi.

Fizik Dalında Wolf Ödülü, bir atom kalınlığında, iki boyutlu ve aşırı sağlam olduğu için kullanımıyla devrim yaratacak ‘grafen’ elementi üzerine yapılan çalışmaya gitti. Ödül Teksas Üniversitesi, MIT ve Tel Aviv Üniversiteleri profesörleri tarafından paylaşıldı. Tıp ödülü ise gen düzenleme tekniği CRISPR’ın yaratıcılarından Jennifer Doudna ve Emmanuelle Charpentier’nin oldu. Kış bitkilerinin üreme zamanlaması için genetik mekanizmaları inceleyen bitki bilimcisi Caroline Dean, Tarım Ödülünün sahibi oldu. Geometri ve topolojideki buluşlarıyla bundan beş yıl önce Yahudi girişimci Yuri Milner’in verdiği Breakthrough Ödülünü de alan ekip Wolf Matematik Ödülünün sahibi oldu. Tartışmalara yol açan fotoğrafçı ve sinemacı Cindy Sherman sanat dalında bu yılın kazananı oldu.

Bugüne kadar Wolf Fizik Ödüllerini alan 26 bilim insanının 14’ü sonradan Nobel Ödülünün de sahibi olduğu için Wolf, Nobel Ödüllerinin habercisi olarak nitelendiriliyor. Tıpta Wolf Ödülleri dünyanın üçüncü prestijli ödülü olarak geçiyor. Matematikte ise Nobel ve Abel Ödülünden sonra Wolf Ödülleri yine üçüncü sırada yer alıyor. Fields Ödülü 40 yaş altı matematikçilere her dört yılda bir verildiği için aynı ligde sayılmıyor. Wolf Tarım Ödülü ise Nobel’de olmadığı için birinci sırada yer alıyor.

Wolf Ödülleri Alman mucit ve İsrail’in Küba elçiliği görevinde bulunmuş Ricardo Wolf tarafından verilmeye başlandı. Ödül sertifika ve 100 bin dolardan oluşuyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR