Kova çağına yaklaşırken…

Yeni yıl gelmiş, hoş gelmiş... Yeni yıla girince, geleneksel, ‘Yeni yılda burçları neler bekliyor?’ yazısı olur gazetelerde. Böylece, yüzeysel bilgiler olsa da; rüzgarların bu sene ne yönden eseceği konusunda haberdar oluruz. Ama ben öncelikle, gündemi pek yoğun olacak 2020 senesinin, genel dünya üzerindeki etkilerinden bahsetmek istiyorum.

Meyzi SARFATİ Yaşam
15 Ocak 2020 Çarşamba

Bu sene altı tutulma, pek çok retro dönem, önemli gezegen kavuşumları ile gündemin çok yoğun ve değişken olacağını söyleyebiliriz. Daha yeni yıla büyük umutlar ve yeni kararlarımızla girmişken, 10 Ocak’ta ilk ay tutulması ve 12 Ocak’ta tutulmayı da etkileyen Satürn - Plüton gezegenlerin kavuşumu ile hareket başlamış oldu. Bu sene adrenaline hazır olun derim…

Genel olarak 2020 senesine damgayı vuran Oğlak burcu ve burada toplaşan Jüpiter, Satürn, Plüton ve güney ay düğümüdür. Ne güzel bunlar toplanmış, eğleniyor demeyin, bu derece güçlü gezegenlerin, bir arada yarattığı etkiler de güçlüdür. Gelin bir göz atalım, çok kısa senenin fragmanlarını beraber izleyelim. 

Satürn - Plüton kavuşumları 33 senede bir gerçekleşir. Plüton yıkar, dönüştürür, Satürn ise inşa eder. Bu ikilinin beraberliği ise; önemli kırılmaların yaşandığı, işlevi bitmiş yapıların kökten değişimini simgeler. 2020 değişim dönüşüm ama en önemlisi bir geçiş senesidir. Bunlar bir anda tabi ki olmaz, etkiler yavaş ve uzun sürelidir. Ama özet olarak ve Türkçe tercüme yaparak anlatmam gerekirse; 

Bu yıl, yine çokça ekonomik sorunlar gündemde olabilir. Aman ne olur hemen korkmayın! biz Türkler kadar bu konuda uzmanlaşmış, her türlü ekonomik soruna göğüs germiş bir millet daha tanıyor musunuz bir düşünün. Biz bunu da atlatırız evelallah. Bırakalım bunu, konuya alışık olmayan başka memleketler dert etsin. 

Buraya kadar sınavımız bildiğimiz yerden geliyor, hem de Jüpiter’in hafifletici etkileri ile. Asıl 21 Aralık 2020’de Jüpiter ve Satürn gezegenlerinin Kova burcundaki kavuşumu ile yeni bir sayfa açılacak. 20 senede bir kavuşan bu ikili, 200 senede bir ise yeni bir elementte buluşurlar. Son 200 senedir Toprak elementinde, bize para, ekonomi, dünya savaşları, yönetim sistemleri, liderler üzerine birçok deneyim yaşattılar. Aralık 2020’de ise hava elementi Kova burcuna geçerek, hümanizm, hak, hukuk, adalet, teknoloji, uzay ve icatların konu olacağı daha entelektüel bir dönemin bizi beklemekte olduğunu söyleyebiliriz. Hatta astrologlar, bunu ‘kova çağı’ olarak adlandırmaktalar. Kim bilir belki de bu yeni çağ kapitalizmin sonunu getirebilir. Anti-astrolojicileri kızdırmak gibi olmasın ama, Kova burcu astrolojinin de temsilcisi olduğundan, o da çok konuşulur olacak artık yeni dönemlerde.  

Bu ayki yazımda veda etmeden, 2020 senesi için çok kısa bir tavsiye; bu sene özellikle çok çalışın, fırsatları değerlendirin, emek verin, ayağınızı yorganınıza uzatın demek isterim. Ancak çok çalışan karşılığını alabilecek. Sakın kolaya kaçmayın, Satürn kim çabalarsa ona ödül verir. 

Herkese bol ödüllü bir sene dilerim, sevgiyle kalın. 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR