Yüz dolgu uygulaması

Sağlık
8 Ocak 2020 Çarşamba

Orkhan Bairamov - Dermotoloji Uzmanı /Or Ahayim Hastanesi


Yüz dolgu uygulaması nedir? 

Dolgu uygulaması yüzde zamanla oluşan ince ve derin çizgilerin doldurulması ve yüzün şekillendirilmesi için kullanılır. Genelde yüz derisinin yapısında olan ve yüze hacim veren hiyaluronik asit, kollajen, lipit tabakası zamanla azalır. Bu süreci takiben yüzde kuruluk, sarkmalar oluşur. Bunun yanı sıra çoğunlukla mimik kaslarını kullanan kişilerde deride kalıcı çizgiler ortaya çıkar. Bu çizgiler sıklıkla hiyaluronik asit içerikli dolgularla tedavi edilmektedir. 

Nasıl uygulanır?  

Uygulama öncesinde işlem yapılacak bölgeye lokal anestezik krem sürülür ve 20-30 dakika bekledikten sonra aseptik solüsyonla temizlenir. Dolgu maddesi iğne veya kanül yardımı ile uygulanır. Uygulanacak dolgu miktarı hastaya göre, çizgilerin boyutuna, derinliğine göre değişir. İşlem yaklaşık 15-30 dakika sürer.

Etki süresi ne kadardır?

Bizim sıklıkla kullandığımız hiyaluronik asit içerikli dolgularda bu süre 6 -12 aydır. Bu süre kişiden kişiye, uygulanan dolgu markasına ve miktarına göre değişebilir. Yarım kalıcı ve kalıcı dolgularda bu süre daha uzundur.

Nerelerde kullanılır?

Elmacık kemiklerini belirginleştirmek için;

Gözaltı morluklar ve çökmeler için,

Nazolabial olukları (burun kanatlarından ağız kenarlarına) düzeltmek için,

Dudaklarda olan asimetriyi düzeltmek ve hacim vermek için,

Derin akne ve yara izlerini gidermek için,

Burun ucunu kaldırmak için.

 

Yan etkileri nelerdir?

İşlem sonrasında uygulama alanında geçici şişlik, kızarıklık, morluk ve hafif ağrı gözlenebilir. Bu yan etkiler kısa sürede geriler. Bu sürede hastalar kapatıcı kullanabilirler.

Uygulama öncesi ve sonrası yapılması gerekenler nelerdir?

Uygulama öncesine morarma riskini azaltmak için işlemden bir hafta önceden aspirin, kan sulandırıcı ilaçlar, yeşil çay, sarımsak, gingko biloba gibi bitkilerin kullanımından kaçınmak önemlidir. Uygulama sonrasında ise ağır fiziki hareketler, sert masaj, sıcak uygulamalardan kaçınmak gereklidir. 

*Dermatoloji Uzmanı Or-Ahayim Hastanesi

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR