Altın Küre Ödüllerinde kazananlardan çok kaybedenler konuşuldu

77. Altın Küre Ödülleri töreninin kazananları ve kaybedenlerini mercek altına aldık.

Selin KANDİYOTİ Kültür
7 Ocak 2020 Salı

Sunucu Ricky Gervais şakalarıyla soğuk duş etkisi yarattı

Ricky Gervais

Her geçen sene internet üzerinden (Streaming) yayın yapan servislerin, televizyon ve sinema dünyasının kayda değer ödüllerini kazandığı bir gerçek. Bu yıl Altın Küre Ödüllerinde Netflix (The Crown ve Marriage Story ile iki ödül), Amazon (Fleabag ile iki ödül), HBO Now (Succession ve Chernobyl ile ikişer ödül), Hulu (Ramy ile bir ödül) aldı. Oyuna ilk kez The Morning Show ile giren Apple TV +, drama TV dizisi dalında En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde iki aday birden çıkardı: Jennifer Aniston ve Reese Witherspoon.

Reese Witherspoon ve Jennifer Aniston

Apple’ın Çin’de işçilerini kötü şartlarda çalıştırmasına parmak basan sunucu Ricky Gervais, salonda davetliler arasında yer alan Apple CEO’su Tim Cook’a ve ikiyüzlülükle suçladığı ödül adaylarına şöyle seslendi: “The Morning Show onurlu olmayı ve doğruyu yapmayı anlatan müthiş bir drama. Yapımcısı ise Çin’deki işçileri sömüren bir şirket. Farkında olduğunuzu söylüyorsunuz, fakat çalıştığınız yapım şirketleri hakikaten inanılmaz. Apple, Amazon, Disney... Şayet IŞİD yayın işine girseydi menajerinizi arardınız değil mi? Bu yüzden bu gece bir ödül kazanırsanız lütfen politik bir mesaj vermeyi denemeyin, olur mu? Ders verebilecek bir konumda değilsiniz. Gerçek dünya hakkında hiçbir şey bilmiyorsunuz. Birçoğunuz Greta Thunberg’den daha az okula gitmiştir.” 

Film Ödüllerinde öne çıkanlar

Sam Mendes ve ekibi

Drama dalında en iyi film I. Dünya Savaşında iki askerin bir gününü anlatan ‘1917’nin oldu. Filmin Yahudi yönetmeni Sam Mendes, Drama Dalında En İyi Yönetmen Ödülünün de sahibi olarak böylece iki önemli ödülü evine götürmüş oldu. Ödülü 17 yaşında savaşa katılan büyükbabasına adayan Mendes, 2000 yılında yönetmen koltuğunda oturduğu ‘American Beauty / Amerikan Güzeli’ ile de Altın Küre kazanmıştı.

Quentin Tarantino ve ekibi

Komedi dalında en iyi film Quentin Tarantino’nun yönettiği ‘Once Upon a Time in Hollywood / Bir Zamanlar Hollywood’da’ oldu. Tarantino yönetmenlik ödülünü Mendes’e kaptırdı kaptırmasına ama ikinci onurunu En İyi Senaryo dalındaki ödülü kazanmasıyla yaşadı. Tarantino teşekkür konuşmasında Yahudi olmamasına rağmen İbranice konuşarak yeni doğum yapan İsrailli şarkıcı eşi Daniella Pick’e “Toda giveret, (Teşekkürler evli bayan) seni seviyorum” sözleriyle seslendi. Film, Brad Pitt’e de En İyi Yardımcı Erkek Ödülü kazandırdı.

Brad Pitt

Yahudi asıllı Noah Baumbach, kendi boşanmasından yola çıkarak yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını yaptığı ‘Marriage Story’ filmi ile beklenmedik şekilde, eli boş döndü. ‘Marriage Story’ yalnızca Laura Dern’in muhteşem performansı sayesinde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülünü kazanabildi. Filmin güçlü başrolleri, ünlü Yahudi aktrisi Scarlett Johansson ve Yahudi rolleri oymasıyla bilinen fakat kendi Yahudi olmayan Adam Driver geceyi ödülsüz bitirdi. Johansson ödülü ‘Judy’ filmindeki başarılı performansı ile göz dolduran Renee Zellweger’a kaptırdı.

Laura Dern

Drama Dalında En İyi Erkek Oyuncu pek de sürpriz olmayan bir şekilde ‘Joker’ rolüyle Joaquin Phoenix’in oldu. Anne tarafından Yahudi olan Phoenix, vegan yemekleri öven ve oyunculara özel jetleriyle seyahat etmemelerini salık veren çevreye duyarlı mesajlarıyla geceye damgasını vurdu.

Joaquin Phoenix

Dizi ödüllerinde öne çıkanlar

Son yıllarda komedi ve müzikal dalında en iyi televizyon dizi adaylıklarında Yahudi mizahının işlendiği iki dizi – ‘Marvelous Mrs. Maisel’ ve Kominsky Method - gecede ödül alamadı. ‘Fleabag’ hem En İyi Dizi hem de En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini topladı. ‘Russian Doll’ ile aynı kategoride aday gösterilen Yahudi asıllı Natasha Lyon törenden eli boş ayrıldı.

Phoebe Waller- Bridge 

En İyi Erkek Komedi Oyuncu adaylığı bulunan Kominsky Method’un başrol aktörü Michael Douglas da geceyi ödülsüz bitirenlerdendi. Hoş, kendisi ailesi ile İstanbul gezisinde olduğu için ödül alabilseydi de bizzat kabul edemeyecekti. Gecenin kazananı Mısır asıllı Ramy Youssef oldu. “Allah’a şükretmek istiyorum, Allah-u Ekber” sözleri geceye damgasını vurdu. Amerikalıların bu söz öbeği karşısında duydukları tehditkâr algıyı yıkmak ve Müslümanların her işlerine başlarken, düğünlerde ya da cenazelerde bu sözleri sarf ettiğini göstermek ister gibiydi.

Ramy Youssef

Drama dalında En İyi TV Dizisi ve En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü ise dünyanın en büyük medya şirketlerinden birini yöneten Logan Roy ve dört çocuğunun hikâyesini para, güç, siyaset ve aile değerleri ekseninde ele alan ‘Succession’ ve başrol oyuncusu Brian Cox kazandı.

Succession ekibi

Mini Dizi ya da TV Filmi ödüllerinde öne çıkanlar

‘Chernobyl / Çernobil’ dizisi En İyi Mini Dizi ya da TV Filmi Ödülüne hak kazanırken, oyuncusu Stellan Skarsgard’a da En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü getirdi. Dizide 33 yıl yaşanan nükleer Çernobil felaketi işleniyor. Olayın yaşandığı sırada SSCB’nin lideri olan Mihail Gorbaçov rolünü David Dencik adındaki Yahudi aktör üstleniyor. 88 yaşındaki Gorbaçov, diziyi henüz izlemediğini belirten bir açıklama yapmıştı. 

Bu kategoride En İyi Yardımcı Kadın Ödülü, ‘The Act’ dizisiyle anne tarafından Yahudi olan Patricia Arquette’in oldu.

Patricia Arquette

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü Avustralya yangınları nedeniyle evini korumak için Los Angeles’da bulunamayan Russell Crowe’a gitti. Crowe, #Metoo hareketi kapsamında tacizle suçlanan Fox T Haber Kanalı Başkanı Roger Ailes karakterine bürünmek için tanımayacak hale geldiği ‘The Loudest Voice’ ile bu ödüle layık görüldü. Bu dalda The Spy’daki Eli Cohen rolüyle ödülü kaybeden, fakat sunuculuk yaptığı için kürsüye çıkma fırsatı yakalayan isim Sacha Baron Cohen’di.

Sacha Baron Cohen

Cohen yine Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’e çıkıştı: “Sıradaki filmin kahramanı Nazi propagandası yayan, yalnızca hayali arkadaşları olan, saf ve yanlış yönlendirilmiş bir çocuk. Adı Mark Zuckerberg.” Esasında Cohen, ‘Jojo Rabbit’ filminde, Hitler ile hayali arkadaşlık yapan Jojo Betzler rolünü üstlenen 12 yaşındaki oyuncu Roman Griffin Davis’den bahsediyordu. Hatırlanırsa Cohen, geçen kasımda Anti-Defamation League- İftira ve İnkârla Mücadele Birliği’nin gecesinde ödül alırken, “Facebook 1930’larda olsaydı, Hitler’in Yahudi sorununa nihai çözümünü 30 saniyelik video reklamlarıyla yaymasını sağlardı” demişti.

Geceden göze çarpanlar

  • Meryl Streep’in gecede yine bir adaylığı bulunuyordu (Big Little Lies). Böylece rekoru zaten elinde tutan Streep adaylık sayısını 34’e çıkardı.
  • Marriage Story — Netflix’in boşanma ile ilgili dram filminin tam altı adaylığı bulunuyordu: Drama Film kategorisinde En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve En İyi Müzik. Fakat film yalnızca bir ödül alarak hayal kırıklığı yarattı.

Scarlett Johansson

  • Netflix yapımı Martin Scorsese’in mafya filmi ‘The Irishman’in En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ve iki En İyi Yardımcı Oyuncu (Joe Pesci ve Al Pacino) olmak üzere beş dalda çok kuvvetli adaylıkları bulunuyordu; ancak film eli boş döndü.

Irishman

  • Aynı şekilde Netflix’in ‘Unbelievable’ dizisi de dört dalda adaydı fakat hiç ödül kucaklayamadı.  
  • Animasyon dalına ‘Frozen 2’ veya ‘Lion King’ favori gösterilirken tamamen sürpriz bir şekilde ‘Missing Link’ ödülü kaptı. 
  • Altın Küre Ödüllerinin kuralına göre yarısından fazlası İngilizce dilinde olmayan filmler ‘En İyi Film’ kategorisinde yarışamıyor. Bu kural yüzünden üç çok güçlü film -‘The Farewell’, ‘Pain & Glory’ ve ‘Parasite’ - yılın en iyilerinden olmasına rağmen aday gösterilmedi. Bu kısıtlamaya rağmen filmler aldıkları ödüllerle geceye damgasını vurdu. ‘Farewell’ filmindeki rolüyle Awkwafina, Komedi dalında En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü kazandı. Kendisi bu kadar önemli bir ödülü kazanan ilk Asya kökenli Amerikalı oldu. Güney Kore yapımı ‘Parasite’ ise Yabancı Dilde En İyi Film Ödülünü kazandı. 

Awkwafina                                                                      Bong Joon Ho oyuncularla

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR