Ukrayna´da ilk Kaşer Bar

SSCB’nin dağılmasından sonra açılan ve Yahudiliğe göre helal yiyecekler sunan, kaşeruta uygun ilk barda, Tevrat konusunda derslere katılmak da mümkün.

Dünya
7 Ocak 2020 Salı

Ukrayna, Odessa’da açılan bar ekonomik olarak belki büyük zorluklar ile mücadele etmek zorunda, ancak İsrailli girişimcisi David Roitman ve ortağı Şimşon Koritz gelecek konusunda umutlu. 

Barın açılmasının en büyük nedenlerinden biri bölgede yaşayan dindar Yahudilerin gidebileceği ve rahat hissedebileceği bir mekanın olmaması. Bu barda satılan tüm alkollü içkiler ve servis edilen tabaklar tamamen kaşer sertifikasına sahip. Bar, Yahudi kutsal günü Şabat’ta (Cumartesi) da kapalı. 

Kaşer eğlence mekanı, zikzak şeklindeki barı, kokteyl hazırlamak konusunda hepsi İsrail eğitimli barmenleri ve dekoru ile dikkat çekiyor. 120 metrekarelik mekanda bar dışında masalardaki 20 sandalye veya rahat koltuklarda içkinizi içebiliyorsunuz.

Aynı anda 100 kişiyi ağırlayabilecek kapasiteye sahip mekanda çarşamba günleri isteyenler, Rav Eliyahu Hussid ile haftanın Peraşası hakkında derslere de katılabiliyor. 

Odessa’da yaklaşık 40 bin Yahudi’nin yaşadığı tahmin ediliyor.

 

 

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR