YUNANİSTAN, İSRAİL VE GÜNEY KIBRIS: Yeni yılda doğalgaz boru hattı anlaşmasını imzalayacaklar

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis’in başbakanlık ofisinden yapılan bir açıklamaya göre Yunanistan, Güney Kıbrıs ve İsrail’in Doğu Akdeniz’den çıkarılan doğalgazın Avrupa’ya ulaştırılmasına yönelik bir doğalgaz boru hattı inşa edilmesi konusundaki görüşmeleri tam hız sürüyor.

Dünya
25 Aralık 2019 Çarşamba

Mitsotakis, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, söz konusu Doğu Akdeniz (EastMed) Doğalgaz Boru Hattı inşaatı ile ilgili anlaşmayı Atina’da 2 Ocak 2020’de imzalayacak.

Açıklamaya göre, anlaşma, İtalya’nın da imzalamasının ardından nihai halini alacak. Açıklamada daha fazla ayrıntı verilmedi.

Avrupa ülkelerinin hükümetleri ve İsrail, geçtiğimiz nisan ayında İsrail’den çıkarılacak doğalgazın Avrupa’ya aktarılması için Akdeniz’de bir doğalgaz boru hattı inşa etme projesi konusunda hem fikir oldular. Aynı görüşmede projenin tamamlanma hedefi 2025 olarak belirlendi.

Avrupa, enerji tedarik ettiği yerleri çeşitlendirme konusunda istekli ve Yunanistan da Doğu Akdeniz’den çıkarılan doğalgazın Avrupa kıtasına aktarılmasında merkez aktarım bölgesi olarak kendini öne çıkarmak istiyor.

Yapılan son açıklamalar, Türkiye ve Libya’nın Akdeniz’deki deniz sınırları konusunda, Ankara’nın bölgedeki ülkelerle arasındaki ihtilafları daha da karmaşık bir hale sokabilecek bir anlaşmayı imzalamalarından birkaç hafta sonra geldi.

Türkiye ile Libya arasındaki anlaşmada iki ülke arasındaki deniz sınırının Yunan adası olan Girit Adasına yakın olmasından dolayı öfkelenen Yunanistan, aralık ayının başlarında Libya Büyükelçisi’ni sınır dışı etmişti.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR