Astrolojiye inanır mısınız?

‘Astroloji nedir?’ sorusu günümüzde insanları ikiye ayırmış durumda. Bazıları bilim derken, bazıları da faldan öte bir şey olmadığını savunur durur. Peki, hiç merak ettiniz mi, gerçekten de ne olduğunu?

Meyzi SARFATİ Yaşam
18 Aralık 2019 Çarşamba

Önyargılarımızdan kurtulalım

‘Astroloji nedir?’ sorusu günümüzde insanları ikiye ayırmış durumda. Bazıları bilim derken, bazıları da faldan öte bir şey olmadığını savunur durur. Peki, hiç merak ettiniz mi, gerçekten de ne olduğunu? Gelin biz orta yolu bulalım, kimseyi de kızdırmayalım, buna bir gökyüzü çalışması diyelim.

Astrolojinin bu kadar tepki görmesinin nedeni, ülkemizde başka iş dallarında da olduğu gibi, eğitimsiz kişiler tarafından ele alınması sonucu çok ciddi bir eğitim ve çalışma gerektiren gerçek astrolojinin zamanla yozlaşarak falcılıkla karıştırılmış olmasıdır. Dünyanın birçok ülkesinde üniversitesi olan ve gerçek bilim olarak kabul gören astrolojinin,  aslında ülkemizde birkaç üniversiteye eş değer eğitim veren ciddi kurumla bugün artık ismini temizlemeye başladığını söyleyebiliriz.

İnsanlık tarihi kadar eski olup, birçok uygarlık tarafından incelenmiş olan bu gökbilimi, ilk olarak Mezopotamya’da ortaya çıktı. Babil, Mısır, Çin, Roma, Yunan, Arap uygarlıkları derken, Kaldeliler zamanında ilk yazılı kayıt olarak tarihe geçmişti. Daha sonra bu bilgileri Yunan matematikçi ve astronom Ptolemy günümüzdeki astroloji formatına getirmişti.

Bu yüzyılda ise ünlü psikiyatr Carl Jung insan kişiliğini incelerken, astrolojiden çokça faydalanmıştır.

Astroloji yoruma dayalı gibi görünse de; aslında formüller ve matematiksel hesaplamalar üzerine kurulu bir öngörü sistemidir. Gökyüzündeki gezegen ve yıldızların yeryüzündeki yaşama eşzamanlı etkilerini gösteren bir çalışmadır.

Bu çalışma her doğum anına göre çıkartılan haritalar üzerinde yapılır. Astrolojinin temeli sadece on iki burç bilgisine dayanıyor gibi gözükse de, aslında her harita özeldir ve biriciktir.

Doğum haritası sadece insana özgü değildir, her başlangıç için harita çıkartılabilir; ülke, evlilik, iş anlaşması gibi…

Doğum haritası doğum anımızla gelen potansiyelleri bize sunan adeta parmak izimiz gibidir… Dönemlere göre şanslı zamanlar, fırsat alanları, bizi zorlayan konularda geleceğe ışık tutarak, yaşama daha bilinçli ve hazırlıklı bakmamızı sağlar.

Astroloji bize olasılıkları sunar ama kaderimize yön vermez, son karar bize ve özgür irademize aittir. Hava durumunu dinleyip, sabah yağmur yağacağını bilerek, ister şemsiyenizi alır korunursunuz, ister almaz ıslanırsınız. Seçiminize kalmış.

İlginizi çekebildiysem ne mutlu bana, bir sonraki yazıma kadar kendinize iyi bakın der ve hepinize güzel bir gökyüzü dilerim, çünkü astrolojiye göre; gökyüzünde ne varsa yeryüzünde de o vardır…

Sevgiyle kalın.

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR