Fransa’da nefretle mücadele için özel polis teşkilatı

Geçtiğimiz çarşamba günü Strasbourg yakınlarında Westhoffen’da, Yahudilere ait 107 mezar taşının üstüne gamalı haç çizilmesi sonrası İçişleri Bakanı Christophe Castener’in Nefretle Mücadele Biriminin kurulacağını açıklaması dikkat çekiyor.

Pınar Kılavuz EKERBİÇER / Paris Dünya
6 Aralık 2019 Cuma

Saldırıdan sonra, antisemit saldırıların oldukça fazla olduğu Baş-Rhin bölgesine ziyarette bulunan Castaner, jandarmaya bağlı yeni birimin kurulacağını resmi olarak açıkladı.

Kurulması planlanan bu yeni birim, Baş-Rhin bölgesindeki mezarlığa yapılan saldırı hakkındaki  soruşturmayı yönetecek.  Özel birim bunun yanı sıra, her tür inanç grubuna karşı işlenen nefret suçlarını da takip edecek.  Fransa Emniyeti içinde hali hazırda  İnsanlığa karşı işlenen suçları, soykırımla ve savaş suçlarını araştıran özel  birimler de var.

Nefret suçları ile mücadele edecek yeni emniyet birimi haberi Yahudi  çevrelerde memnuniyetle karşılandı.

Fransa Yahudi Kurumları Konseyi Başkanı Francis Kalifat, basına yaptığı açıklamada, Fransız devletinin bu yeni  girişimini ''Bu karar beni çok mutlu etti. Fransa’da antisemit, ırkçı, homofobik, seksist saldırılar var.   Artık radikal kararlar almanın zamanı geldi” ifadesi ile karşıladı.

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR