Intel, Habana Labs’ı bir milyar dolara satın almak istiyor

Yapay zeka uygulamaları için özel olarak tasarlanmış çipler geliştiren İsrail’in Habana Labs’ı ile Intel’in görüşme halinde olduğu, bilgisayar devinin bir milyar dolarla iki milyar dolar arasında pazarlık yaptığı gelen haberler arasında.

Dünya
5 Aralık 2019 Perşembe

CTECH yayın kuruluşuna göre, söz konusu pazarlık haberi konuya vakıf olan bir yetkili tarafından basına verildi.  Eğer iki şirket anlaşmaya varırsa, bu Intel’in İsrail’de gerçekleştirdiği ikinci en yüksek rakamlı satın alma olarak tarihe geçecek.

Intel daha evvel de 15,3 milyar dolara İsrail’in Mobileye şirketini satın almıştı. Mobileye günümüzün modern araba teknolojisi için merkezi beyin çipleri üretiyor.   

Bilgisayar konusunda girişimleri ile tanınan Avigdor Willenz tarafından 2016 yılında  kurulan Habana Labs, Polonya, California ve İsrail’de toplam 150 kişilik bir mühendislik ekibi çalıştırıyor.   

Intel ise uzun yıllardır yeni ürünlerini İsrail’deki araştırma geliştirme laboratuvarlarında geliştiriyor. Bu tesislerde yaklaşık 12 bin kişi çalışıyor.  Neredeyse Intel’in tüm ana işlemcileri İsrail’de tasarlanıyor.

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR