Burun estetiğinde yeni yaklaşımlar

Burnun başlıca fonksiyonu nefes ve koku almaktır. Ancak burun yüzün tam ortasında olduğu için estetik fonksiyonu da koku ve nefes almak kadar önemlidir. Benim sloganım “Doğal burun, rahat nefes.” Bunu sağlamak için yeni yaklaşımlar uygulanır.

Sağlık
4 Aralık 2019 Çarşamba

Opr. Dr. Mehmet Sinan Oduncu   Kulak Burun Boğaz Uzmanı Or-Ahayim Hastanesi

Let Down Rinoplasti

Burun sırtının (kemerinin) alına yakın olan üst 1/3’ü kemikten, burun ucuna yakın olan alt 2/3’ü kıkırdaktan oluşmaktadır. Klasik burun estetiği ameliyatında burun kemeri bu yapıyı oluşturan kemik ve kıkırdağın törpülenmesi ya da kesilerek tıraşlanması yöntemiyle ortadan kaldırılmaktadır. ‘Let down rinoplasti’de ise burun kemeri burun sırtındaki kemik ve kıkırdak yapının bütünlüğü korunarak burun içerisinden kıkırdak çıkarma yöntemiyle ortadan kaldırılmaktadır. Bu yöntem sayesinde burun sırtının uzun yıllar sonrasında dahi çökme olasılığı ortadan kaldırılarak hastalar estetik ameliyat olmuş yapay görüntü yerine doğal görünen burun sırtına kavuşmuş olurlar. ‘Let down rinoplasti’ ameliyatında, aynı seansta burundan nefes alma problemi oluşturan kıkırdakların düzeltilmesi işlemi olan septoplasti ameliyatı da yapılabilmekte bununla beraber burun etlerini küçültme işlemi olan ‘konka radyofrekansı’ işlemi de yapılabilmektedir.

Poligon rinoplasti

Poligon rinoplasti burun ucunun yapısında çok önemli yeri olan burun bağlarının korunarak burun ucu kıkırdaklarının şekillendirilmesi ameliyatıdır. Bu yöntemle klasik yöntemde kesilen burun bağlarının yerine konulması gereken ek kıkırdaklara gerek olmamaktadır. Bu sayede yıllar sonra burun cildinin incelmesiyle konulan ek kıkırdakların görünür hale gelme riski ortadan kaldırılmakta ideal burun ucuna ödem ve şişlik olasılığı en aza indirilerek kavuşulmaktadır.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR