Kışın kalp krizi riski daha fazla

Soğuk hava kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyerek, özellikle kalp hastalarında ciddi sorunlara yol açabiliyor. Hava sıcaklıklarının hızla düşmesiyle birlikte özellikle kronik rahatsızlığı olan kişilerin çok daha dikkatli olması gerekir.

Sağlık
4 Aralık 2019 Çarşamba

 Karddiyoloji Uzmanı Özkan Köse  Kardiyoloji Uzmanı Or-Ahayim Hastanesi

 

Soğuk havada kalp mevcut vücut sıcaklığını koruyabilmek için daha fazla kan pompalar ve kalp bunu yapabilmek için daha fazla oksijene ihtiyaç duyar. Diğer yandan soğuk hava, damar büzüşmesini tetikleyerek damar içi basınç artışına neden olur ve kalbin kan akımını bozar. Soğuk hava ile birlikte artan üst solunum yolu enfeksiyonları da solunum problemlerine neden olarak kalbin yükünü ve kalp krizi riskini artırır. Yapılan çalışmalara göre, kış mevsiminde kalp krizi geçirme riski diğer aylara göre üç kat daha fazladır, bu nedenle özellikle soğuk ve rüzgârlı havalarda kalp hastalarının mümkün olduğunca dışarı çıkmaması, gereklilik halinde ise kendisini soğuk havadan koruyacak şekilde giyinmeye özen göstermesi gerekir. Soğuk hava kan basıncında artmaya neden olduğundan, özellikle tansiyonu 140/90 mmHg üzerinde olan hastalarda hava sıcaklığının eksi 4 derece ve altında olması kalp krizi riskini ikiye katlamakta.

Kış mevsiminde kalp sağlığı korumak için alınabilecek tedbirler şöyle:

Soğuk havada fazla dışarıda kalınmamalı,

Egzersiz programlarına devam etmeli, ancak egzersiz için kapalı mekânlar tercih edilmeli,

Soğuktan koruyan kıyafet giyinilmeli, vücut sıcaklığının önemli bir bölümü baş bölgesinden kaybedildiğinden mutlaka baş sıcak tutulmalı,

Soğuk havada kahve ya da sigara kullanımından kaçınılmalı,

Özellikle sütlü sıcak içecekler ve bol sıvı tüketilmeli,

Diyabeti bulunmayan kalp hastaları, soğuktan korunmak için bal tüketebilir,

İlaçlar mutlaka sabah ve akşam saatlerinde düzenli olarak alınmalı.

Özellikle diyabet, kalp yetersizliği gibi kronik hastalığı olanlar ve 50 yaş üstü kişilerin her yıl mutlaka grip aşısı yaptırmasını tavsiye ediyoruz. Bilindiği üzere, damar sertliği süreci iltihabi bir durumdur. Damar sertliği başlangıcı olan hastaların damarlarında, bağışıklık sistem hücreleri plaklar içinde birikir. Grip gibi sistemik hastalıklar ortaya çıktığında ise buradaki hücreler daha aktif hale gelir. Bu da içerisinde yoğun miktarda kolesterol bulunan plaklarda yırtılmalara yol açarak pıhtılaşmayı tetikler ve dolayısıyla kalp krizi riski artar.

Bu yüzden koroner arter hastalığı olan, by-pass olmuş, stent ya da balonla damarları açılmış hastalara ve kalp yetmezliği olan bireylere mutlaka grip aşısı yapılmalıdır.”

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR