Çiftler arası iletişimin 6 sırrı

Neli AŞKANER KAPTAN Çocuk-Aile
4 Aralık 2019 Çarşamba

 


Yeni veya var olan ilişkilerimizde en önemli unsurlardan biri iletişimdir. Hepimiz gün içinde birçok farklı ortamda ve kişiyle iletişime geçeriz. Trafikte, markette, okulda, evde, ofiste sürekli konuşup duygu ve düşünlerimizi paylaşırız. Bu paylaşımlar kimi zaman istediğimiz doğrultuda ilerlerken kime zaman yanlış anlaşılmalara sebep olabilir.

Kişi duygu ve düşüncelerini paylaşsa da karşı taraf kendi yaşadığı süreçlerden dolayı onu farklı duyabilir. Bugün sizlere çiftler arası iletişimde fayda sağlayabilecek birkaç önemli yapı taşından bahsetmek istiyorum.

λ Farklılıklarımızı anlamak ve kabul etmek: karşınızdaki kişinin (bu eşiniz olsa bile) sizin gibi düşünmek veya davranmak zorunda olmadığını, onunda kendi doğru ve yanlışları olduğunun, farklı inanç kalıplarından geldiğinin farkında olun.

λ Farklı ihtiyaçlardan hareket edildiğini görebilmek: Siz bir konuyu konuşmak ve çözmek isterken, eşiniz o sırada günün stres ve yorgunluğundan dolayı o konuyu konuşmak istemiyor olabilir. Birbirinize ikinizin de hazır ve sağlıklı olduğu bir zamanda konuşmak için alan tanıyabilmek iletişiminizi kolaylaştıracaktır.

λ Öfkeli konuşmak ve karşıdakini suçlamak yerine, duygularınızı dile getirin. ‘Sen beni sinirlendirdin, sen beni anlamıyorsun’ değil, ‘Sen …. davranınca ben çok sinirleniyorum, üzülüyorum, hayal kırıklığına uğruyorum’ gibi, kendi duygunuzu dile getirin ki karşıdaki de savunmaya geçmek yerine sizin asıl söylediklerinizi duyabilsin. 

λ Eşinizden sizin aklınızı okumasını beklemeyin! İhtiyaçlarımız, zaman kişi ve duruma göre değişiklik gösterirler. Her tartışmada aynı şeyleri beklemediğimiz gibi karşımızdaki de her zaman aynı şekilde davranacak yapıya sahip olamayabilir. Ona istediklerinizi yapmadığı izin kızmayın ve sizi anlamıyor diye öfkelenmeyin. 

λ İsteklerinizde açık ve net olun. ‘Beni dinlemeni istiyorum, beni dinlerken televizyon izlemeden dinlemeni istiyorum, bana sarıl, elimi tut’ gibi o anki duygusal ihtiyacınız neyse bunu net bir şekilde dile getirin.

λ Son olarak; Asla Uykuya Küs Dalmayın! Tartışmanızı bir gün sonraya taşımayın, halının altına sürüp daha büyük kavgalar haline gelmesine izin vermeyin. Konu her ne olursa olsun ortak noktada buluşamasanız bile birinize iyi geceler öpücüğünüzü verip uykuya dalın. Yarının neler getireceğini hiçbirimiz bilemeyiz.

Hepinize paylaştığınız, anlaşıldığınız, anladığınız, sevgi ile harmanlandığınız bir sonbahar diliyorum…


Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR