İzmir’in yeni sinagogu Şaar Aşamayim kapılarını açtı

Yeniden inşa edilerek bir ‘Yahudi Yaşam Merkezine’ dönüştürülen İzmir Alsancak Şaar Aşamayim Sinagogu, 1 Aralık’ta törenle kapılarını açtı.

Silvyo OVADYA Toplum
4 Aralık 2019 Çarşamba

Beş katlı yaşam merkezi

  Dört yıl önce kolonlarında görülen tehlike nedeniyle yıkılarak yeniden inşa edilen Alsancak Şaar Aşamayim Sinagogu, kalabalık bir grubun katılımıyla düzenlenen törenle açıldı. Beş katlı yeni bina, ayrıca bir yaşam merkezi olarak da hizmet verecek.

Modern ve kullanışlı

  Mimar Roni Ruso’nun çalışması ile modern ve kullanışlı bir yapı haline gelen Şaar Aşamayim’in Sefer Tora’sı, pazar günü düzenlenen törenle sinagogdaki yerine yerleştirildi.

1960’lı yıllarda satın alınan bir bahçeli evden hareketle inşa edilen Şaar Aşamayim Sinagogu, üç-dört yıl önce ana kolonda görülen önemli bir tehlikeden dolayı yıkılmıştı. İmar şartlarının verdiği olanakla sinagog binası, yepyeni, beş katlı, bir ‘Jewish Center / Yahudi Yaşam Merkezi’ olarak yeniden inşa edildi. Birkaç aydır kullanılmaya başlanan merkez tamamen bitmemiş olsa da tüm olanaklarıyla İzmir Yahudi toplumuna hizmet vermeye başladı.

Mimar Roni Ruso’nun çalışması ile hayat bulan, modern ve kullanışlı bir yapı olarak gözlemlediğimiz sinagog ve yaşam merkezi binası ziyaret edenlerin büyük beğenisini kazandı. Mimarlık hizmetini tüm profesyonelliğine rağmen gönüllü olarak gerçekleştiren mimar Roni Ruso’nun adının sinagoga mutlaka bir plaketle konması gerektiği görüşündeyim. Bu önemli çalışma ancak bu şekilde ölümsüzleştirilebilir.

Pazar günü gerçekleşen açılışa İsrail’in İstanbul Konsolosluk Şefi Büyükelçi Ehud Moshe Eytam, İspanya’nın Türkiye Büyükelçisi Juan Gonzales Barba, Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem, Vakıflar İzmir Bölge Müdürü İsa Güven, İzmir Yahudi Cemaatinin önde gelenleri, fahri konsoloslar ve konuklar katıldı. Hahambaşı Rav İsak Haleva ve Türk Yahudi Toplumu Eş Başkanlarından İshak İbrahimzadeh’den konuk olarak bahsetmiyorum. Çünkü onlar İzmir Yahudi Toplumu lideri Sami Azar ile birlikte törenin önde gelen aktörleri arasındaydılar.

Tören tüm davetlilerin salondaki yerlerini almalarının ardından Hahambaşı Rav Haleva’nın elinde Sefer Tora ile hupa altında sinagoga girmesiyle başladı. Sefer Tora’ların bulunduğu dolaplar, Ehal Akodeş, İshak İbrahimzadeh tarafından açıldı ve geleneksel törenin ardından getirilen Sefer Tora Ehal Akodeş’e yerleştirildi.

Açılış töreninden önce Minha duası, tören sonrasında da Arvit duaları topluca okundu. Tören sırasında Başkan Sami Azar yaptığı konuşmada tüm katkıda bulunanlara teşekkür etti ve yeni sinagogun tüm topluma hayırlı olmasını diledi. Tören esnasında Hahambaşı Rav Haleva, sinagoga uygun, modern bir gümüş Kiduş kadehi, Başkan İbrahimzadeh de bir gümüş ‘Puntero / Okuma Çubuğu’ hediye etti. 500. Yıl Vakfı Başkanı olarak ben de bu vesileyle başkan Sami Azar’a seramik sanatçısı Sara Aji’nin çamurdan yapmış olduğu, kuş şeklindeki bir ‘Besamim’ (Şabat bitiminde kullanılan ve kokusuyla insanları normal yaşama döndüren obje) hediye ettim. Arvit duasının ardından tören okunan bir maftirim şarkısıyla son buldu.

Şofarların çalındığı dini tören Hazan Nesim Beruhiyel tarafından yönetildi. Törende, Türkiye Hamambaşısı Rav İsak Haleva ve TYT Eş Başkanı İshak İbrahimzadeh katılımcıların ilgisini çeken birer konuşma yaptılar. Törende İbrahimzadeh, İzmir Yahudi Toplumu Başkanı Sami Azar ve geçmiş dönem başkanı Jak Kaya, Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem’e Tora’nın okunmasında kullanılan gümüş bir ‘Okuma Çubuğu -puntero / pointer) hediye ettiler.

Tören sonrasında konuklara alt salonda zengin bir kokteyl ikram edildi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR