İsrail Ulusal Kütüphanesi ve Google işbirliğinde 120 bin kitap dijitalleştirilecek

İsrail Ulusal Kütüphanesi koleksiyonuna ait 120 bin civarında kitap, Google ve kütüphanenin işbirliği ile online yayınlanacak. Kütüphanenin karmaşık olarak nitelendirdiği dijitalleştirme sürecinin yaklaşık iki yıl sürmesi bekleniyor.

Dünya
20 Kasım 2019 Çarşamba

Kitapların Google’ın Almanya’daki dijitalizasyon merkezine havalandırma kontrollü konteynırlarda ve güvenlik önlemleri alınarak gönderilmesi gerekiyor. Koleksiyonda telif hakları olmayan ve henüz dijitalleştirilmemiş kitaplar da bulunuyor.

Proje kapsamında ele alınacak eserlerin yaklaşık olarak yüzde 45’i İbranice, Yidiş ve Ladino, geri kalanı ise Latince, İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça ve Rusça kitaplardan oluşuyor.

Bu işbirliği Amerika, Avrupa ve Japonya’dan binlerce yayıncıya ait, 70 kütüphaneden toplanan 40 milyon kitabı içeren Google kitapları projesinin bir parçası. Proje, İbranice de dâhil olmak üzere dört yüz dilden fazla kitabı içeriyor.

Ulusal kütüphanenin dijital erişim bölümü başkanı Yaron Deutscher, “Yahudi hazinesini; İsrail ve global kültürünü, dünya çapındaki izleyicilere erişim sağlayarak, anlamlandırma misyonu için Google ile işbirliği yapmış olmaktan mutluluk duyduklarını” beyan etti.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR