ABD Batı Şeria yerleşimlerini tanıdı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, pazartesi akşamı yaptığı açıklamada, yönetiminin Batı Şeria’daki İsrail yerleşimlerini artık ‘uluslararası hukuka aykırı olarak görmediğini’ belirtti.

Dünya
20 Kasım 2019 Çarşamba

Ortadoğu’daki gelişmelerle ilgili olarak gazetecilere açıklamalarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, “ABD, artık İsrail yerleşimlerini uluslararası hukuka aykırı olarak kabul etmiyor” dedi.

Mevcut Donald Trump yönetimi olarak, Yahudi yerleşim birimlerine yönelik Barack Obama dönemindeki politikayı değiştirdiklerini dile getiren Pompeo, ABD’nin Batı Şeria’daki gelişmelerle ilgili uzun yıllardır sürdürdüğü yaklaşımın, barışın sağlanmasında işe yaramadığını savundu.

Dışişleri Bakanı Pompeo, şöyle devam etti: “Reagan yönetimi, söz konusu yerleşimlerin yasa dışı olduğuna inanmadığını ve İsrail’in sivil yerleşim girişimlerini uluslararası hukuka uygun olduğunu ifade etmişti. Tartışmanın tüm taraflarını dikkatlice inceledikten sonra, Trump yönetimi olarak, Başkan Reagan ile aynı fikirde olduğumuzu belirtiyor ve ABD’nin artık Batı Şeria’daki yerleşimlerin uluslararası hukuka aykırı olduğunu düşünmediğini açıklıyorum.”

Pompeo’nun açıklaması üzerine İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD’nin bu adımıyla “tarihsel bir hatanın düzeltildiğini” dile getirdi.

Pompeo’nun açıklamalarına ilk tepki Filistin Yönetiminden geldi. Filistin Yönetimi Başbakanı Muhammed Iştiyye, “ABD’nin İsrail’deki en radikal akımlardan birinin tarafgirliğini yapması, onu, uluslararası kanunların temel ilkelerini görmekten alıkoyuyor. Bu, başbakanlık yarışının son anlarında Netanyahu’ya destek olma çabasından başka bir şey değildir” dedi.

AB: Pozisyonumuz değişmedi

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de bir açıklama yaparak AB’nin konuyla ilgili pozisyonunda bir değişiklik olmadığını belirtti. Yapılan yazılı açıklamada “Avrupa Birliği’nin işgal altındaki Filistin topraklarında İsrail’in yerleşim faaliyetleri ile ilgili pozisyonu açık ve değişmedi. Bütün yerleşim faaliyetleri uluslararası hukuka göre yasa dışı ve iki devletli çözüme zarar veriyor” denildi.

AB’nin iki devletli çözümü desteklemeye devam edeceğinin altını çizen Mogherini, bunun iki tarafın da meşru taleplerini karşılayacak tek gerçekçi çözüm olduğunu vurguladı.

 ÇAVUŞOĞLU: HİÇBİR ÜLKE ULUSLARARASI HUKUKUN ÜSTÜNDE DEĞİLDİR

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Pompeo’nun açıklamasının hiçbir geçerliliği olmadığını dile getirdi. Çavuşoğlu Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “Hiçbir ülke uluslararası hukukun üstünde değildir. Ben yaptım oldu anlayışıyla yapılan açıklamaların da uluslararası hukuk bakımından hiçbir geçerliliği olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı da söz konusu kararıyla ilgili olarak Washington yönetimini kınadı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, ABD’nin kararının, İsrail-Filistin sorunun çözümü için gerekli yasal temeli zayıflattığı belirtilerek kararın bölgede gerginliği artıracağı uyarısı yapıldı.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR