Sık karşılaşılan el problemleri

Yaşınız ve işiniz ne olursa olsun elleriniz sürekli olarak çalışmaktadır. Elleriniz çok önemli olduğu için herhangi bir sorunla karşılaştığınızda ortopedi cerrahınıza başvurarak konu ile ilgili bilgi ve tedavi seçeneklerini öğrenebilirsiniz. Ortopedi uzmanın kas, iskelet sistemi cerrahisi ve medikal tedavisi seçenekleri üzerine eğitim almış bir uzman olduğunu unutmayınız.

Sağlık
13 Kasım 2019 Çarşamba

Opr. Dr. Nicola Azar

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Or-Ahayim Hastanesi

Karpal tünel sendromu

 Bu hastalığın bulguları, elde uyuşma ve elektriklenme, elin çevirerek bir şeyi açması halinde ya da kaldırma hareketleri esnasında his bozukluğu oluşması, bazen omuza uzanan ağrı olarak özetlenebilir. 

Bu şikâyetler median sinirin el bileğinden ele geçiş yaptığı bölgede mevcut olan tünel içerisinde sıkışması sonrasında oluşur. Elin parmaklarına hareket veren tendonların bir bölümü bu tünel içerisinde seyreder. 

Hafif vakalar el bileğine istirahat vermek amacını güden çeşitli bileklik veya ateller ile tedavi edilebilir. Tünel içerisine kortizon uygulamaları da yapılabilir. Kortizon uygulaması tünel içerisindeki ödemi azaltacaktır, takibinde el bilekliği kullanımı uygun olur. Bu tedaviye yanıt alınamayan veya geç evrede tanı konmuş olan vakalarda cerrahi tedavi uygundur. Bu işlem hastanın hastaneye yatış yapmasını gerektirmeyen lokal anestezi ile yapılabilecek bir işlemdir. 

Elde artritis

Elde artritis en sık başparmağın tabanında gelişir. Başparmağın kullanımı ile artan ağrı tipik bir özelliğidir. Erken dönemde istirahat, anti enflamatuar ilaç tedavisi, ekleme steroid uygulamaları, atel kullanımı tedavileri denenebilir. 

İleri evrelerde ağrıyı azaltmak ve fonksiyonu geri getirebilmek için cerrahi tedavi uygulanması gerekir. 

Heberden nodülleri el parmaklarının son eklemlerinde oluşan ve osteoartritisin klasik bir bulgusu olan deformasyonlardır. Eklem yüzeylerinin bozulmasına bağlı olarak kemikte gelişen çeşitli çıkıntılar kendisini bu görüntü ile ortaya koyar. Bu nodüller ağrısız oldukları ve fonksiyonları etkilemediği için tedavi edilmesine gerek yoktur. Bu grup hastada hastaların el hareketlerini sürdürmesi en önemli amaçtır. 

El bileği tendinitisleri

Dequervain’in daraltıcı tenosnovitisi başparmağın hareketini sağlayan tendon kılıflarının el bileğinden parmağa geçiş yaptıkları bölgede meydana gelen iritasyon ve şişkinlik ile ortaya çıkan bir tablodur. Sıkma veya ayıklama işlemleri sonrasında meydana gelen ağrı tipik bulgusudur. Şikâyetlerin olduğu bölgede bazen ele gelen bir kitle tespit edilebilir. Başparmağın avuç içine yönlendirilip elin küçük parmaklardan tarafa doğru döndürülmesi ile oluşan ağrı tipik bulgusudur. (Finkelstein testi) 

Bu tablo romatoid artrit gibi inflamatuar hastalıklarda, gebelik ve elin aşırı kullanımı gibi durumlarda oluşabilir.

Erken tanı konduğunda elin istirahatini takiben germe egzersizleri yapılması, ya da steroid enjeksiyonları yapılması ile tedavi edilebilir. Bu tedavilere yanıt alınamadığı zaman cerrahi tedavi uygundur. Cerrahi sonrası elin hareketlerini düzenleyecek bir fizik tedavi programı uygundur. 

 Duputyren kontraktürü

El ayasında yer alan fasia adı verilen bir katmanın kalınlaşması ile ailesel geçiş gösteren bir hastalığıdır. Bu hastalıkta elin parmaklarının hareketini sağlayan tendonlar, kalınlaşma nedeniyle hareketlerini kaybedebilir. Hastalığın ailesel olduğu, sigara kullanımı, damar hastalıkları ile ilişkisi, epilepsi ve diyabet ile bağlantılı olduğu bilinmektedir. 

Tedavide zaman zaman steroid enjeksiyonları kullanılsa da ana tedavi cerrahidir. Cerrahi elin hareketlerinde kısıtlanmanın oluştuğu an yapılır, el ayasındaki yapışıklıkların çıkarılmasını içerir.

 

 

 

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR