20. yılında İş Sanat’ta yıldız yağmuru

İstanbul’un sayılı kültür- sanat merkezlerinden İş Sanat, seyircisinin kalbindeki yerini ayrıcalıklı bir programla perçinliyor. 20. kez kapılarını açacak olan mekân, 14 Kasım’dan itibaren farklı beğenilere hitap eden etkinlikleriyle müzik ve gösteri dünyasının prestijli isimlerini konuk edecek.

TUNA SAYLAĞ Sanat
6 Kasım 2019 Çarşamba

Kasım ayından seçmeler

Klasik müzikten caza, dünya müziğinden dans gösterilerine, çok sayıda programa ev sahipliği yapacak olan mekân, sezona 14 Kasım akşamı, Thomas Rösner yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) ile merhaba diyor. Konserin solisti ‘Parlayan Yıldızlar’ serisinden kemancı Demirhan Gökbudak.

Rösner çok tanınmış bir isim! Kendisi, yönetmen Michael Haneke’nin sahneye koyduğu, Mozart’ın ‘Cosi Fan Tutte’ Operasının orkestra şefi; aynı zamanda da Beethoven Filarmoni Orkestrasının kurucusu ve sanat yönetmeni.

Kora virtüözü Gambia asıllı İngiliz müzisyen Sona Jobarteh, 21 Kasım konserinin solisti. Jobarteh, babadan oğula geçen bir öğreti olan korayı çalan ilk kadın müzisyen unvanını taşıyor. Sanatçı, akustik Batı Afrika müziğini Türkiye’deki dinleyicisiyle paylaşacak.

Özdemir Erdoğan zamanı hiç geçmeyen müzisyenlerden. Türk dinleyicisinin kalbinde taht kuran, unutulmaz şarkılarıyla ülkemizde müziğin usta isimleri arasında yer alan bu ünlü söz yazarı, besteci ve şarkıcı, 27 Kasım akşamı seyirciye ‘İkinci Bahar’ı yaşatacak.

Klasikler olmadan olmaz

Müzik festivallerinin tanınmış ismi trompetçi Romain Leleu, piyanist Muhiddin Dürrüoğlu, Frank Braley’in yönettiği Fransız oda topluluğu Orchestra Royal de Chambre de Wallonie eşliğinde 3 Aralık’ta seyircilerle buluşacak.

Ünlü bestecinin adını taşıyan ve yirmi ülkenin müzisyenlerinden oluşan Mahler Orkestrası, 13 Aralık’ta İş Sanat sahnesinde olacak. Solistleri soracak olursanız; Alman piyanist Holger Groschopp, Berlin Filarmoni Orkestrasının solo kornisti Stefan Dohr ve timpanist Martin Piechotta… Haydn’dan Ligeti ve Martinu’ya uzanan bir seçkiyi seslendirecek olan topluluğu Fransız maestro François-Xavier Roth yönetiyor.

Yeni yılda ‘The Johann Strauss Gala’nın görkemli gösterisine hazır mısınız? Geleneksel yılbaşı konseri büyük talep nedeniyle 3 Ocak 2020’de Uniq Hall’da gerçekleşecek. Soprano Lizzie Holmes’un renklendireceği konserde valslar her zamanki gibi sizi büyüleyecek.

30 yılı aşkın süredir ‘Bel Canto’ repertuarını temsil eden mezzo-soprano Vivica Genaux, 17 Şubat akşamı, Fabio Biondi yönetimindeki Europa Galante barok topluluğuyla izleyicilerin karşısına çıkacak. Programda Vivaldi var.

10 Mart’ta, The Royal Concertgebouw Orkestrası üyelerinden oluşan Camerata Royal Concertgebouw Orkestrası ile ödüllü Özbek piyanist Behzod Abduraimov sahne alacak. Abduraimov, yöneteceği bu konserin aynı zamanda solistliğini de üstleniyor.

1993 yılında Gürcistanlı şef Djansug Kakhidze tarafından kurulan Tiflis Senfoni Orkestrası, 7 Nisan akşamı ‘Sihirli Flüt’ lakabıyla tanınan flüt virtüözü Şefika Kutluer’e eşlik ediyor. Konseri, senfoninin kurucusunun oğlu, ödüllü orkestra şefi Vakhtang Kakhidze yönetecek.

Latin’den Caz’a

Kübalı besteci ve piyanist Omar Sosa, 17 Aralık’ta, uzun yıllar beraber çaldığı caz trompetçisi Paolo Fresu ile birlikte sahne alacak. İkiliye, caz dünyasının en yenilikçi ritim ustası olarak tanınan Hint perküsyonist Trilok Gurtu eşlik edecek. Sosa, Gurtu ve Fresu üçlüsünü kaçırmayın!

Yıllardan beri tüm dünyada konserler veren, dokuz albümü bulunan Portekizli gitarist-şarkıcı Antonio Zambujo, 24 Ocak’ta İş Kuleleri Salonunda müzikseverlere cantealentejano ve fadonun en güzel örneklerini sunacak.  

5 Şubat akşamı, caz, R&B, soul ve blues repertuarıyla China Moses sahnede. Caz duayeni Dee Dee Bridgewater’ın kızı olan Moses, en az annesininki kadar güzel sesiyle nefis bir seçki sunacak.

Geçen yılın en çok konuşulan filmlerinden High Life’ın soundtrack’inde de imzası olan Tindersticks, ‘No Treasure But Hope’ adlı yeni albüm turnesi kapsamında,15 Şubat akşamı İş Sanat seyircileri ile buluşuyor.

Arabesk de var…

Türkiye’de arabesk fantezi müziğinin öncülerinden Ümit Besen, 26 Aralık akşamı kendi eserlerini, genç seslerden Kalben, Selin Sümbültepe ve Melike Şahin ile birlikte seslendirecek. Hüzün ve nostalji bir arada!

Ve de Rock

Anadolu Rock’ının en önemli isimlerinden Cahit Berkay, yeni senenin ocak ayında ‘Cahit Berkay Antolojisi’ projesi ile 55. sanat yılını mekânda vereceği konser ile kutlayacak.

Flamenko gösterisi: La Espina

Olga Pericet Dans Topluluğu geçtiğimiz yaz Sadlers Wells’te sergilenen ‘La Espina’ şovuyla 20 Şubat’ta sahne alacak.

Kariyerine Madrid’de başlayan, 2018 yılında İspanya’nın en büyük dans ödülü ‘Premio Nacional de Danza’ ile onurlandırılan Olga Pericet, ‘sanatsal olarak yeni şeyler denemekten korkmayan bir sanatçı’ olarak nitelendiriliyor.

Edebiyatla müziğin buluştuğu etkinlikler

Türk edebiyatının usta isimlerinin şiir ve hikâyeleri Serdar Yalçın’ın besteleriyle İş Sanat’ta bir araya geliyor.

Mehmet Birkiye ile Atilla Birkiye’nin sahneye hazırladığı ve izleyicileri ile ücretsiz olarak buluşan bu seride Nâzım Hikmet, Âşık Veysel, Cemal Süreya şiirleri ile Sait Faik Abasıyanık ve Yaşar Kemal hikâyeleri yer alacak. İzleyicilerin gösterdiği yoğun ilgiden dolayı, şiir ve hikâye dinletilerinin bazıları için pazar günleri saat 17.00’da gündüz gösterimleri gerçekleştirilecek.

Çocuklara klasik müziği sevdiren ‘Geveze Piyanist’

Geleceğin sanatseverlerinin yetiştirilmesine katkıda bulunmayı misyon edinen İş Sanat, yeni sezonda bilgiyle eğlenceyi bir arada sunan bir program hazırladı. Geveze Piyanist ve Spolin-ist Öykü Tiyatrosu bu yıl minik sanatseverlerin ilgiyle izleyeceği etkinler arasında yer alıyor. Piyanoda Emir Gamsız’ın yönetmen koltuğunda Ege Maltepe’nin olduğu, oyuncu Ceyda Düvenci’nin anlatan olarak yer alacağı gösteri ilk kez 24 Kasım günü küçük izleyicileri ile buluşacak.

Beethoven’ın 250. doğum yılı vesilesiyle Geveze Piyanist ve arkadaşları da bestecinin 250’inci yaşını onun en sevdiği yazar Şekspir ile kutlayacak.

 

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR