Bit Pazarında Nazi bayrağı ve Hitler fotoğrafı

Silvyo OVADYA Toplum
6 Kasım 2019 Çarşamba

İki hafta önce Pazar günü, Galata turu yapmaya hazırlanırken, gazetemiz yazarlarından bir arkadaş, turdan iki saat sonra Feriköy Bit Pazarını gezerken bir tezgâhta Nazi bayrağı ve Hitler fotoğrafı satıldığını aktardı. Arkadaş sinirlenmiş. Hatta aynı tezgâhta satılan bar mitzva kol bandını da sinirden dolayı almadığını da belirtti.

Hafta arası yaptığım araştırmalarda Nazi bayrağı veya Hitler fotoğrafının, Hitler’in en az 20 farklı yayınevi tarafından basılıp dağıtılmış ‘Kavgam’ kitabı kadar ülkemizde satışının yasaksız (serbest dememek için) olduğunu öğrendim.

Geçen Pazar, yürüyüş ve kahvaltının ardından eşime “Haydi Feriköy Bit Pazarına” gidelim dedim ve gittik. Tüm pazarı gezdik ancak söz konusu tezgâhı bulamadım. Tam çıkmadan yolumuzdaki bir tezgâh sahibine arkadaşımın aktardığı fotoğrafı gösterdim. Geçmediğimiz çıkış koridorundaki tek tezgâhı bize göstererek yardımcı oldu. (Bu arada en az 300 tezgâh dolaştık.)

Tezgâhı bulduğumuzda satıcı askeri malzemeler sattığı için fotoğraf çekemeyeceğimizi belirtti. Sözü satmış olduğu Nazi bayrağına getirdim. “Bu tür materyali satmamızda herhangi bir mahsur yok. Yoksa polis gelir bizi uyarırdı” dedi. Tezgâhın üzerindeki Amerikan benzin bidonunun üzerinde “Satılan malzemeler propaganda amacı taşımamaktadır. Sadece koleksiyon amacı taşımaktadır” şeklinde bir ibare yer alıyordu. Bu da herhalde yapılan uyarılar sonrasında konmuştur.

Bu arada mavi beyaz bar mitzva kol bandını da satmış. Yoksa o pazar günü Müze koleksiyonuna eklenecekti.

 

 

 

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR