Almanya nefret suçlarıyla savaşmak için adım atıyor

Almanya, Kipur’da Halle Sinagoguna gerçekleştirilen saldırıdan sonra, nefret suçlarıyla savaşmak için önlemler alıyor. Artık servis sağlayıcılar, internet ortamındaki nefret söylemlerini ve tehditleri rapor etmek zorunda.

Dünya
6 Kasım 2019 Çarşamba

Alman İçişleri Bakanı Horst Seehofer, bakanlar kurulunun dokuz ana başlıktaki programı onayladığını açıkladığı basın toplantısında, “Halle’deki vahşi saldırı karşısında sadece şok olduğumuzu belirtmek yetmez, silah kontrol kanunlarını sıkılaştırmak dahil, önlemler alınmalı” dedi. 

İnternet servis sağlayıcıları şu anda bu tarz nefret söylemi ve tehditleri sadece bloke etmek ve siteden kaldırmakla yükümlü. Federal Adli Polis Ofisinde, bu konuya yönelik bir merkezi raporlama bölümü oluşturulacak. 

Yeni önlemlere göre, yargılama süreci daha kolay, silah satışları ise daha zor olmalı. Yeni kurallara göre, örneğin, anti-demokratik olma şüphesiyle inceleme altındaki örgüt üyelerinin silah satın almasına izin verilmemeli. 

Adalet Bakanı Christine Lambrecht de, bir konferansta “İnternet kanunsuz bir ortam değildir” açıklamasını yaptı. 

Önleyici programlar aynı zamanda daha çok ödenek alacak; 2023’e kadar mevcut 4000 program için 128 milyon dolar ayrılması planlanıyor. Açıklanan önlemlerin bazıları için Federal Meclis oylaması gerekecek. 

Hedeflenen bir konu, internet ortamında politikacıları tehdit eden ve aşırı sağcılıkla nefret yayan kişiyi yargılamanın kolaylaştırılması. Bu adım Hesse bölgesinden politikacı Walter Lübcke’nin, haziran ayında fanatik bir neo-Nazi tarafından vurulmasını takiben harekete geçirildi. 

Almanya Yahudiler Merkez Konseyi Başkanı Josef Schuster söz konusu gelişmelerle ilgili olara, “Artık harekete geçmenin zamanı gelmişti” yorumunu yaptı. 

Almanya Dresden’de, neo-Nazi acil durumu ilan edildi

Almanya’nın Dresden şehri, doğusundaki aşırı sağcı grupların harekete geçmesi üzerine geçtiğimiz hafta demokrasiyi güçlendirmek ve azınlıkların artan endişelerini azaltmak amacıyla  “Nazi acil durum kararı” ilan etti.

Alman haber ajansı dpa, kararla ilgili otoritenin Dresden’de anti-demokratik ve aşırılık yanlısı görüşlerin ve beraberinde getirdiği şiddetin giderek daha belirgin hale geldiği konusunda uyarılarda bulunduğunu bildirdi. Bunun yanında eğitim ve sivil katılım fonlarında artış talep ederken, aynı zamanda meclis yetkililerine aşırı sağ unsurlar içeren yürüyüşlere izin vermemesi konusunda çağrıda bulundu.

Karar doğrultusunda krizle mücadelede federal destek çağrısında bulunurken, “anti-demokratik, çoğulcu karşıtı ve aşırı sağcı değerler ve hareketlerin şiddetinin giderek arttığını” belirtildi.

İslam karşıtı ve yabancı düşmanlığı grubu PEGIDA’ya (Batının İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar) ev sahipliği yapan Dresden’de aşırı sağcı Almanya için Alternatif partisi, bu yıl şehir meclisi seçimlerinde oyların yüzde 17’sinden fazlasını almıştı.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR