ABD’de bir sinagog baskını planlama aşamasında engellendi

Amerikan Federal Polisi FBI, 27 yaşındaki Beyaz Üstünlüğü taraftarı radikal görüşlü Richard Holzer’i Colarado’da bir sinagoga bombalı saldırı yapmak hazırlığındayken tutukladı.

Dünya
5 Kasım 2019 Salı

Holzer, savcılık tarafından bombalı saldırı girişimi ve Amerikan anayasasının herkesin dini özgürlüğünü koruyan yasalarına muhalefet etmekle  suçlandı.

Savcılık tezkeresinde, Holzer’in ırkçı Beyaz Üstünlüğü hareketini desteklediği, sosyal medyada kesici alet ve silahlarla resimler yayınladığından ve nefret söylemi kapsamı içinde mesajlar verdiğinden söz edildi. 

Holzer’den şüphelenen FBI ajanları Beyaz Üstünlüğünü savunan ırkçı gençler kılığına girerek bir motel odasında kendisi ile buluştu ve yaptıkları boru bombasının sinagogda etkili olup olamayacağını sordu. Holzer’in bombayı inceleyip  planı hakkında bilgi vermesi üzerine ajanlar kimliklerini göstererek şüpheliyi tutukladı. 

Hedefteki 119 yıllık Emanuel Cemaati Sinagogu Başkanı Atlas-Acuña şimdiye kadar sinagoglarının hiç tehdit almadığını, şüpheli Holzer gibi kişilerin de kasabadan olmadıklarını, dışarıdan terör amacı ile getirildiğini düşündüğünü belirtti.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR