Sanal gerçeklik gözlüğünün uygulamaları

İlk çıktığında sadece oyun oynamak ya da internetten video izlemek için kullanılan sanal gerçeklik gözlüğünün yeni uygulamalarını görünce çok şaşıracaksınız.

Teknoloji
30 Ekim 2019 Çarşamba

Semi Venturero

Sanal gerçeklik gözlüğü üç boyutlu bir gözlük olup bulunduğunuz ortamdan bambaşka bir ortamdaymış havası yaratıyor. Gözünüzü tamamen kapladığı için sadece ekrandaki görüntüyü görüyorsunuz, kulaklık da takıp duyuyorsunuz.

Adı üstünde sanal bir gerçeklik sağladığı için deneyenleri ekrandaki ortamda hissettiriyor. Sanal gerçeklik gözlüğü, günümüzde oyun oynarken, film izlerken, vs. zaten kullanılıyordu. Fakat zamanla gündelik gerçek ihtiyaçları karşılamak amacıyla da kullanılmaya başlandı. Örneğin bir doktor sanal gerçeklik gözlüğü ile beyin ameliyatı yaptı veya inşaatı bitmemiş daireleri üç boyutlu hazırlayıp sanal gerçeklik gözlüğüyle lansmanı yapılmaya başlanıldı.

Bana göre sanal gerçeklik gözlüğünün en faydalı kullanımı ameliyat sırasında insanların stresini azaltmak. Örneğin sanal gerçeklik gözlüğü ile diş teliniz takılırken, doğum yaparken, yaranız onarılırken bir ormanda doğa yürüyüşüne çıkabilir ya da helikopterle İstanbul turu yapabilirsiniz.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR