Bayramlar ve STEAM

Tişri ayında Sukot Çardaklar Bayramı kutlanılır. Atalarımızın çöldeki yaşamlarını hatırladığımız bu dönemde, suka kurarız. Bayram süresince sukaya misafirler davet eder, beraber yemek yer, Avraam, Yitshak, Yaakov, Yosef, Moşe, Aaron ve David gibi simgesel konuklarımızı da ağırlarız.

Çocuk-Aile
30 Ekim 2019 Çarşamba

 Vivet Pitelon Sparkes 

 

Bu denli önemli bir bayramda, özellikle anaokulu yaşındaki çocuklarımız için keyifli ve atmosferi çekici bir sukada, yani çardağın altında, ailelerle birlikte geçirilen zaman paha biçilmezdir.

Her sene olduğu gibi bu senede ben, oğullarımla birlikte Ortaköy Sinagogunda bu muhteşem sukaya eşlik etme fırsatını bulduk. Sayın Hahambaşımız Rav İsak Haleva ve Rav Naftali Haleva’nın anlattığı hikâyelerle zenginleşmiş, iki gecenin keyfi çocukların yüzünden okunuyordu. Sukot Bayramı’nın sonbahara rastlaması, sukanın yapraklar ve meyvelerle dekore edilmiş olmasıyla, bu ay ki STEAM etkinliğimizin dönüşüm materyallerinden oluşan üç boyutlu Suka olması gerektiğini düşündüm.

Malzemelerimiz meyvelerden oluşacağı için, bir fen deneyi ile STEAM bilgi aktarımına da yer verdim. Bu sayede hem bayramımıza değinerek, hem de fen deneyi, sanat aktivitesi ve matematik çalışmaları yapabileceğiz.

 

ÜÇ BOYUTLU SUKA

Gerekli malzemeler:

20 adet dil çubuğu

- Yapıştırıcı

- Masa, meyve şablonları

- Beyaz kâğıt

- Renkli boya kalemleri

- Makas

- Boş kibrit kutusu

- 4 adet kibrit

- Oyuncak adam

Yapılışı:

Dil çubuklarını beşer adetten oluşan üç grup olarak birbirine yapıştırın. Üzerine gelecek şekilde kalan dört dil çubuğunu sukanın çatısı olarak aralıklı bir şekilde yapıştırın. Son kalan bir dil çubuğunu makasla kesin. Bir kibrit çubuğunu dört eşit parçaya bölün ve sandalyenizi hazırlayın. Boş kibrit kutusunun altına yine dörde bölünmüş kibrit çöplerini yapıştırın ve masanızı hazırlayın. Suka’nızı şablonları boyayarak süsleyin.


Suyun kaldırma kuvveti ve yoğunluk deneyi

Gerekli malzemeler:

– Uzun cam kavanoz veya cam sürahi

– 2 adet portakal

– 1 adet bıçak –Bir büyüğünüzden yardım isteyin!

– Su

Yapılışı:

Sürahinizi musluk suyu ile doldurun.

Portakalın birini soyarak suyun içine atın.

Diğer portakalı soymadan suyun içine atın. Bakalım neler oluyor?

 

 STEAM/NELER OLUYOR?

Soyulmuş portakal suyun dibine batarken, soyulmamış portakal suyun yüzeyinde kalacaktır. Kabuklu portakalda hava boşluğu daha fazladır. Yani kabuklu portakalın yoğunluğu, kabuksuz olana göre daha azdır. Bu nedenle yoğunluğu az olan kabuklu portakal suyun yüzeyinde yüzer. Gemiler içinde bulundurdukları hava sayesinde suda yüzer.

 

 

 

 

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR