Bulgaristan Futbol Federasyonu Başkanı ırkçı tezahüratlar nedeniyle istifa etti

UEFA EURO 2020 elemeleri kapsamında gerçekleşen Bulgaristan – İngiltere maçında, Bulgar taraftarların ırkçı tezahüratları nedeniyle, Bulgaristan Futbol Federasyonu Başkanı Borislav Mihaylov görevinden istifa etti.

Spor
30 Ekim 2019 Çarşamba

EURO 2020 elemelerinde İngiltere’nin 6-0 kazandığı, Bulgaristan - İngiltere karşılaşmasında, Bulgar taraftarlar siyahi İngiliz oyunculara Nazi selamları yapıp maymun sesleri çıkararak ırkçı tezahüratlarda bulunmuştu. Karşılaşmada yaşanan tacizi önlemek için UEFA’nın ‘üç adım protokolü’ uygulanarak maç sürekli durdurulmuştu.

Yaşananların uluslararası futbol gündemine gelmesiyle Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov taraftarların ırkçı tutumunu kınadı. Borissov, “Değişik etnik kimliklerin ve kültürlerin bir arada yaşadığı, dünyanın en hoşgörülü ülkelerinden biri Bulgaristan’ın ırkçılık ve yabancı düşmanlığıyla ilişkilendirilmesi kabul edilemez bir şeydir” dedi.

UEFA, söz konusu karşılaşmanın ardından Bulgaristan’a tribün kapatma cezası vermiş, Bulgar Milli Takımı sonraki maçını, kısmen kapalı bir stadyumda oynamıştı. Futbolda ırkçılıkla mücadele eden organizasyon ‘Kick it Out’ ise Avrupa futbolunun yönetim birimi UEFA’yı ikinci maçı iptal etmediği için eleştirdi.

Irkçı tezahüratların gerçekleştiği maçın ilk yarısında oyun iki kez durdurulmuştu. İngiliz Milli Takım Direktörü Gareth Southgate UEFA’yı uyarmış, sonra anonslar yapılmıştı. Ancak tacizler devam etti, UEFA’nın tacizi önlemek için uyguladığı ‘üç adım protokolu’ kapsamında, hakem oyunu geçici olarak tekrar durdurdu.

Kick it Out, böylesine ‘iğrenç’ ırkçı bir tacizden dolayı tiksindiklerini belirterek UEFA’nın daha güçlü bir eylem almış olması gerektiğini belirttiler.

 

 

**

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR